Průlet nastavením
Kapitoly článků
Další screenshoty budou už menší, takže si první zvětšete a pak šipkami vpravo/vlevo na klávesnici procházejte, je jich totiž poměrně hodně. Snažili jsme se alespoň zhruba obsáhnout, co všechno můžete s tímto NASem dělat, domníváme se, že obrázky vydají za tisíce slov a zejména screenshoty z uživatelského rozhraní potenciálnímu zájemci ukážou, co může od zařízení očekávat.
Wizard
Nepovažujeme za vyloženě nutné zabývat se průvodcem. Umožní vám nastavit řadu základních věcí v několika krocích, vše lze samozřejmě nastavit dodatečně.
Disk Management
Disk Management vám umožní samozřejmě nakonfigurovat pevné disky. Možností je poměrně dost, oba disky mohou vystupovat samostatně, můžete z nich udělat pole typu RAID 0, RAID 1, JBOD, dokonce můžete pro RAID 0 využít jen část a zbytek využít na JBOD. Další část pak slouží k testování disků, můžete u nich provést či načasovat provedení rychlé i delší S.M.A.R.T. diagnostiky a výsledek si můžete nechat pos(í)lat na mail (pokud máte posílání nakonfigurováno). Scan Disk provádí kontrolu svazku jako celku.
Account Management
Správa uživatelských účtů. To se samozřejmě hodí, pokud vás bude k NASu přistupovat víc a vy chcete rozlišit, kdo co může dělat, kde jen číst, kam zapisovat a kolik toho může zapsat. V této části se také mění heslo administrátora, což je dobré udělat, jinak je vám vytváření uživatelských účtů tak nějak k ničemu, protože první uživatel, kterému se nebude líbit, jak jste jej omezili, si to přes výchozí administrátorské heslo (žádné heslo) změní.
Network Management
V nastavení sítě můžete NASu přidělit jeho pevnou IP adresu, nebo ponechat výchozí konfiguraci, kdy si bere adresu z DHCP serveru. Tato sekce také umožňuje nastavit DynDNS, my jsme to nezkoušeli, protože bychom museli zajistit NASu veřejnou IP adresu a to se nám nechtělo. Postačí pouhé konstatování, že není důvod, aby to nefungovalo.
Očekávali bychom zde ještě nastavení jména, případně pracovní skupiny, to se ale nastavuje jinde, dostaneme se k tomu.
Application Management
V nastavení aplikací je celkem pět sekcí týkajících se FTP serveru, UPnP AV serveru, iTunes serveru a služeb AFP a NFS. Pokud víte, že něco z toho nebudete potřebovat, nemá smysl to zapínat. Jste-li uživateli Maců, můžete NAS použít pro Time Machine (nastavuje se jinde, pokud to zapnete, služba AFP se zapne automaticky také).
System Management
Ve správě systému je toho poměrně hodně, ovšem hned první položka se zdá býti zbytečná, alespoň zatím. Umožňuje nastavit jazyk výběrem patřičného souboru, jenže nějak nevíme, kde by se dalo k těmto souborům přijít. Na komunikaci v češtině tedy prozatím zapomeňte.
Nastavení času (obrázek výše uprostřed) není až tak úplně špatným nápadem. Nikdy nevíte, která služba to nač může potřebovat. Minimálně se to hodí pro kontrolu logů, víte, co se kdy stalo.
Třetí obrázek bychom raději viděli v nastavení sítě. Zadáváte sem pracovní skupinu (pro komunikaci s Windows), jméno v síti a popis.
Hibernace pevného disku je ve výchozím nastavení 5 minut. Po pěti minutách nečinnosti se tak disky vypnou. To má samozřejmě jednu výhodu, kterou je úspora energie, v klidu a s vypnutými disky totiž celý NAS spotřebovává jen 5 W (když se k tomu občas přidá větráček, aby zchladil elektroniku, je to o něco více, ale to v klidu není až tak často). Samozřejmě to má i své nevýhody, mezi které patří zbytečně časté roztáčení disku podle toho, jak často k datům na nich uloženým přistupujete. Pokud víte, že na disk chodíte poměrně často několikrát denně, je možná lepší hibernaci vypnout.
Nastavení větráku doporučujeme nechat ve výchozím nastavení (Auto), to je totiž jediné nastavení, kde může být větrák i vypnutý. Druhá možnost je Auto (Low / High), kdy větrák vždy běží alespoň na minimum (a i to je slyšet), třetí je Manual (Always On High), což je úplně zbytečné, pokud není NAS zavřený někde, kde je mu horko a kde jej nikdo neuslyší. Zejména pokud disky hibernujete, nemá smysl na ně pořád něco foukat. Větrák je každopádně slyšitelný a pokud máte NAS ve stejné místnosti, kde pobýváte, a preferujete ticho, budou vám vadit i nízké otáčky. Dát jej do stejné místnosti, kde je multimediální centrum, není dobrý nápad.
System Status
Položka System Status nabízí pohled na základní konfiguraci a také se zde můžete podívat u jednotlivých disků na hodnoty S.M.A.R.T.