Práce s USB zařízeními, ISO mount
Kapitoly článků
Práce s USB disky
D-Link DNS-320 je uvnitř v podstatě postaven na bázi Linuxu. Tomu odpovídá i práce s diskovými svazky, disky uvnitř se formátují jako ext3, s tím, co se připojí do USB, se pracuje, jak se dá. Připojení USB flash paměti, která je zformátována systémem souborů NTFS, vám tak způsobí pouze možnost soubory číst, nikoli je zapisovat. Zapisovat není problém na FAT16 či FAT32 (přestože se vzdáleně tváří jako NTFS), naopak zcela nerozpoznatelné jsou svazky exFAT. Problém nedělá ani způsob rozdělení USB disků pomoci GUID Partition Table.
Zajímavé je, že připojená USB fleška se na síti bez ohledu na vlastní formát systému souborů tváří vždy jako NTFS. Tahle by měla být zrovna FAT32:
Práce s USB tiskárnou
O trošku horší je to s fungováním tiskárny přes USB. Tiskárna se tváří jako klasická sdílená síťová tiskárna na serveru, instalace v systému Windows se k ní dokáže připojit, ale vyžaduje ovladače (sama si neumí zjistit, co to je za tiskárnu, NAS jí tyto informace nepředává). Zajímavější by bylo, kdyby se tiskárna chovala na síti jako patřičné Plug and Play zařízení, které o sobě dokáže říci, co je zač a co umí, stejně jako to umí tento konkrétní model tiskárny, který je běžně připojen přes Wi-Fi.
Prezentace zařízení na síti ve Windows 7: vlevo D-Link DNS-320, vpravo Canon Pixma MG5250.
Všímejte si popisků „Kategorie“.
Na tisk to nemá vliv, naše tiskárna Canon Pixma MG5250 si své vytiskla, problém je s rozšířenou komunikací, kdy např. nástroje Canonu nedokážou zjistit stav inkoustu a podobně. Že nám z tiskárny bude fungovat jen „tiskárna“ a ne třeba skener, s tím jsme počítali (manuál na multifunkční zařízení upozorňuje, že bude fungovat jen tisk). Doporučujeme používat takové tiskárny, k nimž nejsou dodávány extra nástroje na zjišťování stavu či specifické ovládání, nemusí to fungovat.
Práci s USB UPSkou jsme nezkoumali, zrovna jako na potvoru v redakci žádnou nemáme, ale NAS by je měl podporovat. Předpokládáme, že se k nim chová úplně stejně jako systém Windows k běžné UPSce připojitelné přes USB se standardizovaným rozhraním pro správu napájení.
Možná vás také bude zajímat, co se stane, když připojíte třeba čtečku paměťových karet s větším množstvím jednotek (taková, co se v počítači tváří jako více disků). Nic, NAS ji nerozpozná. Stejně tak nepochopí (dle očekávání) připojenou optickou mechaniku přes USB či USB disketovou jednotku. Tedy přesněji řečeno ji vidí, ale nepracuje s ní.
ISO Mount
Jednou z nových funkcí firmwaru 2.00 je možnost připojení ISO souboru jako samostatného svazku. Funguje to poměrně dobře, není problém jak s formátem systému souborů ISO9660/Joliet, tak i třeba s UDF.