Apollo Lake bude novým srdcem Intel Compute Stick
S rozměry 90×30 milimetrů a podobou přerostlé USB flešky, která se ovšem namísto do USB zasouvá do HDMI konektoru monitoru či televize, je Compute Stick nejmenším referenčním produktem Intelu, který tato společnost řadí do segmentu mini PC. Umožňuje běh Linuxu i Windows a dává svému majiteli možnost pracovat ve svém prostředí, ať se přesune kamkoli a mít po ruce své dokumenty i když třeba cloudové služby Googlu vypoví poslušnost.
Compute Stick byl doposud vybaven buďto Atomy z řady Bay Trail či Cherry Trail. Kdo chtěl vyšší výkon, než mohly tyto čipy nabídnout, musel připlatit za Core M. Nová low-power roadmapa společnosti ale odhaluje, že v dohledné době bude existovat i řešení, které bude levnější než Core M a zároveň rychlejší než Cherry Trail.
Půjde o modely postavené na Atomu Apollo Lake. 14nm SoC nabízí dvě klíčové vlastnosti: Procesorový i grafický výkon až o třetinu vyšší oproti předchozí generaci Atomů a k tomu plnou podporu pro 4k video, tedy včetně 60 FPS a 10bit hloubky. Ačkoli taková kombinace parametrů zní zvlášť v případě kapesní krabičky výborně, použitelnost Compute Stick jakožto přehrávače 4k videa bude omezena nutností mechaniky na jedné straně nebo prapodivnými požadavky streamovací služby Netflix na straně druhé (Atomy Apollo Lake nejsou alespoň zatím mezi podporovaným hardwarem uvedeny).
Referenční platforma Compute Stick s Apollo Lake ponese kódové označení Michigan City a bude dostupná ve dvou variantách: Za prvé s 64bit Windows 10, 2 GB RAM a 32GB eMMC úložištěm nebo bez systému, za to se 4 GB RAM a 64GB eMMC úložištěm. Obě nabídnou 802.11ac WiFi, Bluetooth 4.2, USB 3.0 a USB 2.0, konektory pro headset a HDMI s podporou HDMI-CEC.