Apple bude vyrábět u Foxconnu v Indii
Maháráštra se rozkládá v západní Indii a celkově v ní žije 96 miliónů obyvatel, tedy zhruba 8 % indického obyvatelstva. Foxconn zde staví nové továrny, které budou využity pro výrobu produktů Apple. Ruka v rukávě už je kompletně, celou věc si pochvaluje i maháráštský ministerský předseda Devendra Fadnavis.
Přiznejme si ale, že za celou věcí jsou peníze. Apple má díky hypu kolem svých výrobků a jakési chiméře vznášející se nad jeho značkou, schopnost vyjednat si extrémně dobré obchodní podmínky s partnery a zároveň flexibilně přesouvat své výrobní potřeby. Foxconn je nadále tradičním partnerem pro výrobu Apple produktů, do určité míry by se dalo říci, že tento vztah Apple-Foxconn je výhodný a současně životně důležitý pro oba, ale jak Apple, tak Foxconn chtějí mít z výroby / prodeje Apple výrobků co největší zisky.
Proto tak nyní po rostoucí Číně, která už mnohdy není ochotna dělat „za misku rýže na den“, nastupuje v obecném slova smyslu ještě chudší a současně nejlidnatější indický stát, který je za nižší mzdy a další výdaje pro Foxconn, ochoten pro Apple vyrábět. Dalo by se to parafrázovat tak, že pro Česko také v jistou dobu byly dobré platové podmínky ve filiálkách partnerů západních automobilek, kteří ale v porovnání s platy v západní Evropě výrazně ušetřili a navíc dostali pobídky a daňové prázdniny od české vlády. Bývaly by byly hloupé, kdyby takové možnosti nevyužily, stejně jako nyní Foxconn v Indii.
V návaznosti na výrobu iProduktů v Indii se očekává, že by Apple mohl ve druhé nejlidnatější zemi světa otevřít nějaký ten svůj Store. Aby to ale celé nevyznělo, že jsem si našel hůl a hodlám s ní Apple a Foxconn bít po hřbetu, tak je potřeba dodat, že ač při platech nižších než v Číně či někde na západě, je toto pro mnoho budoucích indických zaměstnanců Foxconnu příležitost získat alespoň nějakou stabilní práci. Podobně jako čínský vzestup, i ten indický stojí na skutečnosti, že mnoho a mnoho lidí v zemi žije za podmínek, které považuje západní člověk za nepřijatelné. Až jednoho dne vyroste i Indie, přesune Foxconn výrobu do další chudší země (samozřejmě pokud tou dobou ještě Apple bude existovat ;-).