Apple prostřednictvím Irska krátí daňové odvody, EU si na něj posvítí
Irsko je známé nízkou korporátní daní (daň z příjmů právnických osob), která dosahuje 12,5 %. Z toho důvodu je oblíbené mezi řadou nadnárodních společností, které si zde zřizují centrály (mimo Apple třeba Amazon, Facebook, PayPal nebo Twitter).
Evropskou komisi ale zaráží, že reálné odvody Applu v Irsku nedosahují ani 2 %. Téma možných daňových úniků v souvislosti s Applem bylo zmiňováno již v minulosti, objevilo se dokonce podezření, že vláda Irska poskytla v rozporu se zákonem Applu speciální daňové podmínky, aby jej přiměla k založení a udržení centrály na svém území. To sice obě strany oficiálně popřely - nic to ale nemění a nízkých odvodech a předsvědčením Evropské komise, že se zde děje něco nepatřičného.
Netransparentní daňové praktiky odhalil americký senát, když v loňském roce zjistil, že již dvě desítky let Apple manipuluje s příjmy v ostatních zemích, aby z nich mohl odvádět daně v Irsku, kde má nižší sazbu (reálně ještě hluboko pod oficiálními 12,5 procenty). Z hlediska zákonů USA je tato praxe zřejmě legální; v EU však nikoli. Pokud se potvrdí, že Apple na základě dohody s irskými úředníky odváděl snížené daně v Irsku ze zisků v ostatních zemích, hrozí mu pokuta až v řádu miliard eur.
Je však třeba podotknout, že podobné manipulace, které jsou v ekonomické hantýrce známé pod označením „Double Irish“, nejsou nic nového a zkoušela je již využívat (či zneužívat) řada firem. OECD (The Organisation for Economic Cooperation and Development), která má zastoupení ve 34 zemích, se již delší dobu snaží prosadit, aby nadnárodní společnosti musely vykazovat příjmy a odvody daní na úrovni jednotlivých zemí, jakožto prevenci podobných praktik.
Apple se k situaci zatím nevyjádřil, Evropská komise samotné obvinění teprve připravuje, takže bližší detaily zatím nejsou k dispozici.