Apple M1 Max je výkonem srovnatelný s Core i7-12700K (Alder Lake)
Jak se M1 Pro a M1 Max liší oproti M1, napovídají níže uvedené snímky jádra:
Počet velkých jader je v obou (nových) případech roven osmi, malá jádra jsou přítomná dvě. Filozofie Applu je poněkud odlišná od filozofie Intelu. Zatímco Intel vysokým počtem malých jader kompenzuje primárně vícejádrový výkon, Apple používá malá jádra primárně pro úsporu energie (když není potřebný vysoký výkon); na celkovém výkonu se podepisují spíš okrajově.
Hlavním důvodem rozdílu v ploše obou čipů je však integrovaná grafika. Ta z (až) osmi bloků u M1 vzrostla na (až) 16 bloků u M1 Pro a na (až) 32 bloků u M1 Max. Apple se chlubí, že v celkových TFLOPS převyšuje Playstation 5 (10,4 TFLOPS M1 Max oproti 10,3 TFLOPS Playstation 5), ale to ještě nic nevypovídá o reálném grafickém výkonu. Kvůli grafické části tu ale dnes nejsme, pojďme se podívat na výkon té procesorové:
GeekBench 5
Vícejádrovým výkonem Apple M1 Max dotahuje vzorky Core i7-12700K z generace Intel Alder Lake. Troufám si odhadovat, že jde o podobnou výkonnostní úroveň, jakou by měl 65W Ryzen 9 5900 (jeho výsledky v GeekBench 5 bohužel nemáme - neprovozujete někdo Ryzen 9 5900X v ECO mode? Skóre by nemělo být o mnoho nižší než u nativně 65W Ryzen 9 5900 - můžete jej pro srovnání uvést v diskuzi).
Jednojádrový výkon je mezi Zen 3 a Alder Lake. Výhodou Apple M1 Max nejspíš bude nižší spotřeba související i s 5nm výrobou u TSMC. Zen 3 a Alder Lake jsou 7nm / Intel 7. Nevýhodou pak samozřejmě bude absence socketu a vazba na produkty Apple, které budou jako tradičně cenově poněkud jinde.