Apple MacBook Pro 15 s Core i9 radikálně podtaktovává frekvenci při zátěži
Apple s novými produkty Macbook pro 2018 značně zvedl vlnu nadšení, když do Macu přivedl poprvé v historii nejvýkonnější 6-jádrový procesor Core i9. Do historie se rovněž zapsal jako jeden z nejdražších přenosných počítačů v nabídce Apple. Vždyť nejvyšší konfigurace s procesorem Core i9 s pracovní frekvencí 2.9 GHz a doplněný o 32 GB operační paměti RAM, což je prozatím množství dostatečné a s opravdu rychlým 4 TB NVMe úložištěm, si účtuje rovných 6 699 dolarů (~147 000 korun).
Při vydání se objevila řada lidí, kteří nejnovější Macbook podrobil testům a pochopitelně i zátěži, při které se procesor nezvykle moc podtaktovával. Při přímém testu, kdy se spustil program Prime95 určený k nereálnému vytížení procesoru predevším pro test stability, se procesor po dvou vteřinách dostal na teplotu 100° C, což vedlo k okamžitému snížení pracovní frekvence a to dokonce pod základní takt. Stejný výsledek se dostavil při spuštění renderu, který více odpovídá reálnému zatížení.
Vlevo: Teploty před aplikováním softwarové záplaty, Vpravo: Konstantní teplota po aplikování záplaty
Měření ukázalo opravdu znatelný pokles výkonu. A i když si nová i9 vedla lépe, než předchozí procesor i7 se čtyřmi jádry, šlo o zisk pouze v řádu procent. Problém je v tom, že chlazení uvnitř MacBooku je zaměřeno především na tichý provoz a samotný větrák, který je v systému se teprve spouští při dosažení teploty přes 80°C.
Mimo slabší chlazení procesoru nebyl v systému nastaven limit pro VRM, který se stará o napájení procesoru, a omezovač zkrátka nebyl implementován. Tím pádem se procesor nataktoval na nejvyšší možnou frekvenci a aby vykompenzoval vysokou teplotu, skokově se procesor podtaktoval. Z toho vyplynul velmi nekonzistentní výkon při trvalejší zátěži.
Červený graf ukazuje průběh renderování ve smyčce před aktualizací, žlutý graf ukazuje průběh po aktualizaci v 3D aplikaci Cinema 4D R15
Na celý problém poukázal YouTuber Dave Lee, na kterého následovně reagoval samotný Apple, který krátce po zveřejnění videa vydal zprávu, ve které se zmiňuje o chybějícím digitálním klíči starajícím se o správný chod napájení pro procesor. Aby celý problém vyřešil, Apple rovněž vydal dobrovolný softwarový fix, který nastaví limit na VRM, aby se procesor konstantě nepřehříval při zátěži.
Stejně jako v případě nedávného problému s klávesnicí u MacBooků vyrobených mezi 2015-2017 nepřímo přiznává chybu, která v profesionálním systému být neměla a vydaný fix je jen reakce na stěžující-si komunitu. Doufám, že šlo o jediný problém objevený komunitou u profesionálního zařízení, jako je MacBook Pro 2018.