Apple prosadil zákaz prodeje produktů Samsungu, které se dávno neprodávají
V loňském roce se podařilo Samsungu snížit částku, kterou by měl uhradit Applu jako odškodné za údajné využívání konkurenčních patentů. Velký podíl na tom mělo hlavně zrušení patentu spojovaného s prvky iPhonu 3G (D618677 z roku 2008), který byl prohlášen za neplatný. Ani poté Samsung situaci nepovažoval za uzavřenou a prohlásil, že za technologie, které má Apple prokazatelně patentované, klidně zaplatí, ale za designové prvky („oblé rohy“) platit nebude a obvinění bude rozporovat.
Nyní se Applu podařilo prosadit zákaz prodeje všech produktů Samsungu, které využívají softwarové prvky chráněné patenty Applu. Jde o trojici patentů, konkrétně '721 („slide to unlock“), '647 („quick links“) a '172 („autocorrect“). Ani v jednom případě to nic Applu nepřinese, situace je totiž nebývale absurdní, místy až groteskní. Vezměme to postupně:
Patent '721 („slide to unlock“) už byl prohlášen za neplatný v rámci Evropy a nachýlené to má i v USA, kde se spor odehrává. Podle analýzy FossPatents pokrývá pouze konkrétní grafické implementace prvku „slide to unlock“, nikoli řešení jako takové. Navíc je podle téhož zdroje téměř jasné, že bude brzy smeten jako neplatný i na půdě USA.
Patent '172 („autocorrect“) nepatřil k těm, o nichž by se výrazněji mluvilo. Pozornosti se dočkal teprve nyní, kdy Applu posloužil jako jedna ze tří záminek k zákazu prodeje. Opět ale jeho využitím Apple nic nezískal, podle předběžných závěrů institucí Federal Circuit a USPTO Central Reexamination Division je rovněž neplatný. V dohledné době proto hrozí jeho zrušení.
Patent '647 („quick links“) je skutečnou chuťovkou. Jen kvůli němu požádal Apple soud, aby změnil verdikt a namísto standardní třicetidenní lhůty, za kterou rozhodnutí (zákaz prodeje) vstoupí v platnost, vydal rozhodnutí platné okamžitě. Soudkyně Lucy Koh ale v tomto směru nevyhověla a zůstala u standardní lhůty. Proč měl Apple tak specifický požadavek? Inu proto, že platnost patentu '647 končí právě 2. února 2016 a dříve, než soudní rozhodnutí nabude právní moci, bude Samsung tuto technologii využívat de facto legálně.
Samsung (Google) Galaxy Nexus
Dopad se tedy zdá být téměř nulový. V praxi ale bude zcela nulový, protože produkty, které tyto patenty údajně využívají, šly na trh před pěti lety, v roce 2011. Jde o zařízení jako smartphone Galaxy S II (na úvodním snímku), který byl uveden na přelomu ledna a února 2011 nebo o něco větší Galaxy Nexus prodávaný od října téhož roku. Přestože šlo o oblíbené produkty, nejsou už léta vyráběné ani prodávané.
Podle FossPatents už situace dosáhla takového stavu, že strategii Applu kritizují i komunitní weby a blogy, které se právě na produkty této společnosti orientují. Je dost možné, že už ani nejde o zájmy Applu jako takového, ale spíš o snahu zastupujících právních firem protahovat spor, z něhož plynou příjmy.