Apple „řeší“ mezinárodní cenotvorbu iPhonů prohloubením rozporů v cenách
O důvodech nižších než očekávaných prodejů iPhone XS a XR se již hovořilo, oblíbeným argumentem Applu je sleva na výměny baterií, což prodloužilo životnost starším modelům a zákazníci neměli takovou motivaci k upgradu (můžeme ovšem říct, že výměna baterie spíše vrátila těmto zařízením standardní chování; odvrátila do firmwaru doplněné podtaktování procesoru). Vedení firmy si však dobře uvědomuje, že se stále vyššími cenami nemůže očekávat i stále vyšší prodeje. O tom by si CEO Applu Tim Cook mohl vesele poklábosit s CEO Nvidie Jen-Hsun Huangem.
Cook, aniž by se hrnul do zlevňování, ukázal prstem na jiný problém. Tím má být makroekonomický stav některých trhů, což bude Apple řešit přizpůsobením tamních cen. Redakce webu KitGuru však přístup Applu považuje za poněkud nešťastný a poukazuje, že by situaci pomohlo spíše globální srovnání cen než prohlubování stávajících rozporů.
Jako příklad uvedla před rokem a čtvrt vydaný iPhone X. Jeho doporučená cena $999 pro 64GB model a $1149 pro 256GB model jsou částky stanovené pro USA. Nezahrnují daň. Doporučená cena totožných modelů pro Spojené království je £999 a £1149. Tyto sumy ovšem zahrnují daň, takže po jejím odečtení vychází základ doporučené ceny na £832,50 a £957,50. Při přepočtení dobovým kurzem vychází podle výpočtů KitGuru, že 64GB model je bez daně předražen o $89 a 256GB model o $102.
KitGuru má pravdu, že v mezinárodních cenách jsou rozpory. Situace ve Spojeném království je však ještě růžová ve srovnání s tím, k čemu dojdeme, pokud stejný postup aplikujeme na situaci v České republice. Tam nám při odečtení 21% daně od oficiálních doporučených částek 29 990 Kč / 34 490 Kč a po přepočtení dobovým kurzem dolaru vyjde předražení o $134 / 2933 Kč či $154 / 3372 Kč z částky bez DPH. Ve Spojeném království tedy připlácejí u obou modelů 8,9 % oproti USA, u nás připlácíme u obou modelů 13,4 % oproti USA (opět zdůrazňuji, že jsou srovnávány částky bez daně). Apple v ČR přitom neprovozuje žádný Store, takže náklady tohoto typu nemá. Jen pro úplnost si pak zaslouží zmínit, že iPhony vznikají v Číně, takže dopravné z druhého konce světa platí v ceně jak zákazník v USA, tak zákazník v Evropě. Spíš to však vypadá, že evropský zákazník platí dopravné a eplstórovné i za zákazníka amerického.
Nezbývá než souhlasit, že by Apple mohl začít mezinárodní ceny řešit v první řadě odstraněním těchto rozporů namísto umělého vytváření dalších snižováním cen v konkrétních vyvolených zemích, které reálně budou dotovat zákazníci zbytku světa. Tedy pardon, zákazníci z Evropy.