Apple se snaží blokovat zaměstnance od kontaktování Gerarda Williamse III
Williams v dubnu 2019 opustil Apple a v listopadu 2019 se dvěma bývalými kolegy založil startup Nuvia zaměřený na vývoj serverových procesorů. Podstatnou informací je, že oni dva bývalí kolegové v době založení firmy již dávno pro Apple nepracovali, od roku 2017 a 2018 byli zaměstnanci Googlu. V prosinci 2019 podal Apple na Williamse žalobu. Tvrdí, že Williams před Apple skrýval plánovaný odchod, připravoval založení vlastní firmy ještě během pracovního poměru s Applem a využíval své pozice architekta k přípravě na vlastní projekt. Apple dále tvrdí, že Williams svůj startup založil pouze za tím účelem, aby ho Apple odkoupil. Zároveň však ve své žalobě nařkla z toho, že Williams se svou činností snaží Apple poškodit. Svým jednáním měl Williams porušit smlouvu, kterou uzavřel s Applem.
Nuvia: John Bruno, Gerard Williams III a Manu Gulati
V lednu 2020 soud zahájil projednávání případu, rovnou ale zamítl žádost Applu o represivní náhradu škody ze strany Williamse. Podle soudce totiž Apple nebyl schopen nijak doložit konkrétní škodu, kterou měl Williams svým jednáním způsobit.
- Gerard Williams III, procesorový architekt Applu, opustil společnost
- Procesorový architekt Applu zakládá vlastní společnost
- Apple zažaloval svého bývalého procesorového architekta
Případ jako takový nicméně běží dál a obě strany trvají na svém. Williams prohlásil, že se Apple svým jednáním, kdy monitoruje komunikaci svých zaměstnanců a zakazuje jim Williamse kontaktovat, snaží zadusit inovaci likvidací projektu, o který ve skutečnosti neměl zájem. Williams podle svých slov projekt nabízel jak Jobsovi, tak Sroujimu (vede v současnosti hardwarové oddělení Applu). Oba jej však odmítli, zdůvodněním mělo být, že cílí jiný směrem než stávající portfolio Applu a byl by v rozporu se zaměřením na konzumní produkty. Toto tvrzení by bylo v rozporu s tvrzením Applu, který Williamse obvinil, že svůj startup založil, aby jej Apple odkoupil.
Poté, co Williams opustil Apple, jej opakovaně kontaktoval Anand lal Shimpi, v současnosti pracovník Applu (známý jako zakladatel a někdejší šéfredaktor webu Anandtech), a měl mu zaslat neupřesněné texty včetně informací označených jako „důvěrné“ (Apple Confidential). Williams měl podle soudních dokumentů odpovědět, že to považuje za nevhodné a nežádoucí. Apple na tato tvrzení nereagoval. Z dostupných materiálů nelze posoudit, zda bylo Shimpiho kontaktování Williamse přátelským gestem, nebo snahou o provokaci a získání důkazů ve prospěch Applu.