Apple uvažuje o RISC-V pro případ, že by Nvidia koupila ARM
Apple začal přijímat RISC-V programátory, což je - s ohledem na fakt, že v portfoliu této společnosti není jediný produkt využívající tuto architekturu - první indicie, že společnost začíná oťukávat open-source architekturu jakožto možnou alternativu ke stávající ARM.
Média upozorňují na hned dva důvody, které Apple mohou vést ke zkoumání nových možností. Prvním jsou licenční poplatky společnosti ARM a druhým obavy z akvizice ARM Nvidií. Ta sice tvrdí, že bude v případě úspěšného dokončení akvizice i nadále v dosavadní licenční politice ARM pokračovat, ale objevují se určité obavy. Obvykle poukazují na fakt, že Nvidia pro zachování své pozice potřebuje vedle profesionálních akcelerátorů nabízet i procesory (což činí AMD i Intel) a bude tedy motivovaná ARM využívat způsobem, aby u nových architektur získala náskok před ostatními firmami, které ARM architektury využívají.
To je samozřejmě pro všechny dosavadní zákazníky ARM dost velkým rizikem (ruku na kohoutku technologického vodovodu by držela jejich konkurence), a tak by nebylo divu, pokud by i Apple prověřoval další možné cesty.
Společnost se změnou architektury zjevně nemá problém. V červnu 2005 oznámila přechod z PowerPC (IBM / Motorola) na x86 (Intel), s přelomem roku 2020 / 2021 zahájil Apple přechod z x86 (Intel) na vlastní SoC s procesorovými jádry architektury ARM v podobě vlastní implementace. Ačkoli tedy zahájení průzkumu možnosti nasazení RISC-V neznamená, že za pět let budeme psát o iPhonech s novou architekturou a ani to neznamená, že kdy vůbec takový přechod nastane, rozhodně to znamená, že takový přechod nastat může a nebude-li se Applu něco líbit na dalším užívání ARM architektury, bude taková možnost i vcelku reálná.