Applu hrozí „pokuta“ $862 milionů za porušení patentů univerzity
V lednu 2014, to je zhruba tři měsíce po prvním vydání iPhone 5S, podala WARF fungující v rámci University of Wisconsin žalobu na Apple, neboť podle jejího názoru nelegálně využíval technologie pro zvýšení procesorové efektivity, kterou si univerzita patentovala v roce 1998.
Žaloba se týkala procesorů / SoC Apple A7, A8 a A8x, které jsou použité v telefonech Apple iPhone 5S, iPhone 6 a 6 Plus a dále na tabletech iPad Air a iPad Mini. Pokud by vás zajímalo, zda se u novějších procesorů Apple použití této technologie vyhnul, když aktuální modely nejsou ve výčtu, je odpovědí ne. Na začátku roku 2014 ještě univerzita neznala architekturu procesoru A9 (iPhone 6S), takže se do žaloby nedostal. Podle jejího názoru ale patent porušuje také, takže jej zahrnula do další - samostatné a později podané - žaloby.
Apple na situaci reagoval žádostí o přezkoumání platnosti patentu, ale výsledek nebyl pro společnost příznivý. Soudce William Conley potvrdil, že Applu hrozí úhrada škody ve výši $862,4 milionů. To ovšem za předpokladu, že se společnosti nepodaří prokázat, že patent neporušila. Na druhou stranu je ovšem možné, že půjde o daleko vyšší částku, pokud u soudu vyjde najevo, že patent porušila vědomě. Částka, o níž hovoříme, se navíc týká pouze první části sporu, tedy čipů A7, A8 a A8x.
Společnost Apple ani univerzita se zatím k těmto událostem nevyjádřily.
Ironií osudu je fakt, že suma blížící se $900 milionům, kterou v případě prohry bude Apple muset univerzitě uhradit, je velmi blízká částce, kterou po posledním seškrtání Apple vysoudil na Samsungu. Pokud by stávající stav skončil i jako finální, pak Apple na velkých soudních tahanicích prakticky nic nevydělá, prakticky nic neprodělá, ale peníze Samsungu skončí de facto v rukou vzdělávací instituce.