Applu se daří v Austrálii, zkazil Samsungu vydání Galaxy Tab 10.1
„Tyhle aféry každého jenom otravují, já bych všechny ty tablety zakázala…“ Tak by se dalo ve stručnosti shrnout rozhodnutí Annabelle Bennett z federálního soudu Austrálie (dáma vlevo), která vyslyšela požadavky Applu a zakázala prodej, propagaci a dovoz tabletu Galaxy Tab 10.1, který se Samsung - shodou okolností - právě v Austrálii chystal vydat.
Podle Applu je totiž tablet od Samsungu jen pouhou napodobeninou, která porušuje desítku patentů na dotykové rozhraní a „look & feel“ jejich iPadu. Sice nejsme právní odborníci, ale zrovna UI Galaxy Tab působí oproti iPadu poměrně odlišně (alespoň oproti některým produktům jiných výrobců), a tak asi půjde spíš o ten pocit :-) Jedním z problémů má být použití hopsající animace, pokud dotáhnete obrázek nebo text na kraj displeje.
Steve Jobs a Samsung Galaxy Tab 10.1 podle gizmodo.com.au
Samsung se hájil mimo jiné tím, že leckeré z patentů, které Apple uvedl, ani na území Austrálie nejsou platné, nicméně zákazu prodeje, který bude trvat přinejmenším do vyřešení právního sporu, zabránit nedokázal.
Na závěr přikládáme seznam údajně porušených patentů včetně jejich titulů v originálním znění (kliknutím otevřete bližší informace):
Standardní patenty
- 2008201540: List scrolling and document translation, scaling, and rotation on a touch-screen display
- 2005246219: Multipoint touchscreen
- 2007283771: Portable electronic device for photo management
- 2009200366: List scrolling and document translation, scaling, and rotation on a touch-screen display
- 2007286532: Touch screen device, method and graphical user interface for determining commands by applying heuristics
Inovativní Patenty
- 2008100283: List scrolling and document translation, scaling, and rotation on a touch-screen display
- 2008100372: Electronic device for photo management
- 2009100820: Unlocking a device by performing gestures on an unlock image
- 2008100419: Unlocking a device by performing gestures on an unlock image
- 2008101171: Portable electronic device for imaged-based browsing of contacts
---
Pozn David: Tak si tak říkám, co kdyby si Dr. Thomas Starzl před několika desetiletími patentoval metodu transplantace jater a soudně zakazoval její používání jiným chirurgům, kde by dnes třeba takový Steve Jobs byl. Možná to zní krutě, ale to, že Apple jako první firmu napadlo udělat tu či onu drobnost v GUI (které sami nevymysleli), neznamená, že ta samá či podobná drobnost nemůže napadnout lidi v Samsungu. Upírat zbytku světa právo na vlastní inovace jen proto, že váš právník stál ve frontě u přepážky US Patent and Trademark Office první, se nám "jeví nečestné a nesportovní".
Drtivá většina patentových sporů je spíše zneužíváním vlastnictví těchto patentů, než to, k čemu mělo americké patentové právo původně sloužit. Nebudu dnes opakovat to, co říkáme pravidelně. Všechna čest Applu a inovacím, za nimiž stojí, na druhou stranu to začíná být stále více právě tato firma, která se stala molochem brzdícím pokrok v IT oblasti jako takový. Takovým molochem, proti němuž sám Jobs v 70. a 80. letech zaníceně bojoval.