APU Phoenix podporuje osazení V-cache, použití však není jisté
Jistou paralelu bychom mohli hledat v čipletovém provedení Zen 3. Procesorové čiplety Zen 3 byly od počátku vybavené rozhraním pro V-cache, ale Ryzen 5000 byl vydán bez ní. Rozhraní sloužilo pro testovací účely a teprve nová revize čipletu, která měla (mimo jiné) sníženou výšku křemíku, se pamětí V-cache osazovala.
Podle leakera Greymon55, který má kontakt v továrně, jež má Phoenix na starost, je i jádro tohoto APU vybavené pro osazení V-cache. Dosud však není jisté, zda půjde na trh rovnou s V-cache nebo si AMD bude tuto technologii na APU testovat (podobně jako na čipletech Zen 3) a k ostrému nasazení dojde až později nebo na další generaci (Strix Point).
Vyloučit nelze ani takovou možnost, že Phoenix s V-cache bude vydán, ale nebude jeho nedělitelnou součástí. Nižší modely mohou fungovat samostatně, vyšší nabízet vyšší výkon díky V-cache. Bylo by to i docela smysluplné řešení, neboť grafické jádro tohoto APU ponese několik dalších prvků, které efektivní datovou propustnost dostupnou GPU zvyšují. Má jít jednak o 2× větší grafickou L2 cache (4MB) a o RDNA 3 se dále uvádí, že podporuje delta-kompresi na všech úrovních, takže nenastávají situace, kdy by musela být přenášena nekomprimovaná data. To by samo o sobě mělo přinést podstatné snížení limitace grafického výkonu ze strany paměťové sběrnice. V kombinaci s rychlejšími DDR5 a podporou LPDDR5 (možná i LPDDR5X?) by to stačilo k velmi vysokému mezigeneračnímu výkonnostnímu posunu.
Pokud by top-model krom těchto úprav disponoval ještě V-cache, pak by nebylo divu, že dokáže jeho integrovaná grafika s 1536 stream-procesory na ~3 GHz nahradit samostatnou 60W mobilní GeForce RTX 3060M.
Uvedení APU Phoenix pro mobilní segment proběhne nejspíš v lednu na CES 2023. V té době se očekává i představení mobilní varianty čipletového Zen 4 pro výkonné notebooky, Dragon Range.