Audio/video - alternativní programy, Macrovision, doba odezvy
Kapitoly článků
Alternativní AV programy
Nero Vision
To by bylo ohledně aplikace One Touch DVD asi tak zhruba vše. Zkusil jsem pro jistotu, zda by nešel použít třeba Nero Vision (verze 4.1.0.4). Bohužel si s USB 2861 Video nerozumí, použít tedy nelze.
AVI_IO
Naopak si s ním, byť jen částečně, rozumí program AVI_IO, který je však určen pro grabování jen do formátu AVI a stojí 25 dolarů. Do AVI přitom umí obstojně nahrávat i samotný One Touch DVD.
Zajímavé však s AVI_IO je, co se dá všechno na grabovacím zařízení v mechanice nastavit. Narozdíl od One Touch DVD, V AVI_IO lze zařízení přinutit, aby z něj šlo přímo rozlišení až 720 × 576. Pak jej lze do AVI souboru nahrávat přímo v tomto rozlišení, a to bez jakéhokoli softwarového přepočítávání. Akorát kódování nebude MPEG-2, ale nějaký jiný kodek, který si zvolíte.
V nastavení zdroje signálu pak lze dělat pomocí ovladače zařízení zajímavé věci. Lze např. zvolit počet řádků, které se z horního a dolního okraje zatemní, čímž se dají efektivně eliminovat různé poruchy v obraze, které typicky vzniknou třeba při přehrávání VHS videokazety.
ATV2000
Další známý program ATV2000 s tímto zařízením také pracuje, ale jen napůl. Prohlížení videa přímo ze vstupu je bezproblémové a velice plynulé, problém je, že nefunguje nahrávání.
VirtualDub
Sluší se ještě zmínit VirtualDub. Ten s grabovacím zařízením GSA-5169D spolupracuje, akorát ne s takovým gustem a pohodou, jako AVI_IO. Obraz je při přímém prohlížení i nahrávání trhaný, ale ve výsledku je vše v pořádku a plynulé.
Macrovision
Málem jsem zapomněl zkusit, jak se mechanika vypořádá s ochranou Macrovision proti kopírování analogových videokazet. Poté, co mě při testování HP DVD Movie Writeru dc3000 vyškolila originální videokazeta, která ochranu neměla, rozhodl jsem se skoncovat se slepou vírou, že každá originální kazeta má ochranu Macrovision, a vytvořil jsem si chráněnou kazetu sám. Stačilo k tomu velice málo: Originální DVD Matrix, notebook s DVD mechanikou (stačil by i DVD přehrávač, ale já jej, bohužel, stále nevlastním), libovolná běžná VHS kazeta a starý dobrý videorekordér Tesla AVEX VM 6465. Ten má tu děsně sympatickou vlastnost, že na kazetu nahraje suverénně videosignál i s ochranou Macrovision. Takto nahraná kazeta je pak chráněna proti kopírování, stejně jako originální kazeta s touto ochranou.
Obrázek hovoří jasnou řečí. Videokazeta je opravdu chráněná a opravdu nejde nahrát. Abyste si však nemysleli, že jsem s tím skončil: Je to samozřejmě věc softwaru a dalo se to čekat (žádný tak velký výrobce, jako je LG, si nedovolí vypustit do světa produkt, který by byl schopen tak snadno prolomit nějakou ochranu, zejména právě takovouto). Třeba VirtualDub se s tím nemaže a i právě tento záznam dokáže bez potíží nahrát, a to v takové kvalitě, jakou mu jen umožňuje zdroj videa.
Doba odezvy videa
Nakonec jsem si ještě vzpomněl, že se občas ptáte na dobu odezvy, tedy za jak dlouho se obraz v reálném čase zpracuje a přenese na monitor. K posouzení tohoto údaje jsem zvolil metodu připojení S-Video výstupu grafické karty do mechaniky, čímž vznikne něco jako „nekončná obrazová smyčka“ a v té se dá krásně doba odezvy vysledovat. Abyste si udělali názornou představu, pokusil jsem se udělat krátký animovaný obrázek, který dobu odezvy demonstruje. Jde o minimalizaci jedné některým z vás zřejmě dobře známé aplikace, přičemž zmizení okna se postupně projevuje v dalších snímaných „podobrazovkách“.
Berte to tak, že co snímek v tomto animovaném obrázku, to zhruba snímek výsledného videa s frekvenci 25 obrázků za sekundu (obrázek může mít v různých prohlížečích jinou rychlost, Internet Exploreru bývá o něco pomalejší, než je zamýšleno). Zaokrouhleně vzato reakce odpovídá zhruba snímkové frekvenci videa, což dělá zhruba 4 setiny sekundy. Při sledování většího počtu snímků za sebou dojdeme k závěru, že je to reálně ještě trochu pomalejší, mým odhadem přibližně 5 až 6 setin sekundy.