Testy: Čtení datových CD a poškozená média
Kapitoly článků
Nastavení rychlostí čtení CD-ROM
Zde se opakuje stejná situace, jako u GSA-2166D. Možností je sice spousta, ale na žádné nastavení mechanika nereaguje. Vždy čte maximální rychlostí, pouze pokud si nějaká aplikace nežádá tolik dat najednou, mechanika sama podle potřeby zpomalí, ale zase ne moc, protože vysoké otáčky jsou slyšet i při nastavené rychlosti čtení 1×.
Čtení CD-R
Čtení nemá chybu, s lisovanými CD-ROM je dosahováno stejných výsledků.
Čtení CD-R 99 min.
S naším testovacím datovým CD-R, se kterým testujeme většinu mechanik, si tato neporadila. Tak trochu za to ale nemůže, protože takto dlouhá CD-R média bývají náchylná na poškození a naše testovací CD už také něco pamatuje. Ukázka, kterou vidíte, pochází z jiného média. Je jím Melody Platinum 99min, zapsané ve vypalovačce Yamaha CRW-F1S rychlostí 16× programem Nero CD-DVD Speed jako datové CD overburningem na kapacitu přesně 99:57:74. Sama „babička“ Yamaha už takové CD na konci nepřečte a hodí chybu, LG GSA-5169D jej však s přehledem dojela až do konce, byť s drobným zpomalením, ke konci je médium opravdu méně kvalitní. Tomu také odpovídá průměrná 6sekundová přístupová doba při seeku přes celé CD.
CD-RW
Poškozený CD-ROM
GSA-2166D
GSA-5169D
V porovnání s GSA-2166D je na tom GSA-5169D o něco hůře. Podívali jsme se však na totéž CD v novém Nero CD-DVD Speedu (normálně měříme kvůli zachování stejných podmínek starým Nero CD-DVD Speedem trojkové řady). Ten říká něco úplně jiného, ovšem test také trval několikanásobně dlouhou dobu (odhadem řádově tak dvě hodiny):
To je ovšem naprosto jiný výsledek, co říkáte? ;-) Pouhé čtyři desetiny procenta obsahu takto nejdou přečíst. Ovšem pro objektivnost měření jsme samozřejmě do grafu museli vložit údaje z měření starším Nero CD-DVD Speedem. Do budoucna bychom rádi všechny další testované mechaniky měřili vedle starého také tímto novým způsobem. Rádi bychom totiž zjistili, zda by měření tímto (dle mého názoru přesnějším) způsobem nějak zamíchalo s žebříčkem mechanik. Možná, že až budeme mít takto naměřeno dostatečné množství mechanik (řádově nějakou tu desítku), od původního měření upustíme. Ve srovnávacím grafu pak budou pochopitelně jen mechaniky měřené novým způsobem, protože výsledky měření starým a novým způsobem jsou neporovnatelné.
Porovnání schopností číst poškrábaný CD-ROM
V grafech je u mechanik v závorce uvedena verze firmwaru, se kterým bylo měření provedeno. Je totiž pravda, že u některých došlo po upgradu na novější, který se objevil až po zveřejnění naší recenze, k lepším výsledkům. Nemůžeme bohužel provádět zpětná měření s každým novým firmwarem, a tak vám doporučujeme se ještě vždy raději podívat na stránku věnovanou té které mechanice, kde uvádíme i změny provedené v jednotlivých firmwarech (uvede-li je i výrobce).