Testy: Čtení DVD a poškozená DVD média
Kapitoly článků
Nastavení rychlostí čtení DVD-ROM
Historie se opakuje, GSA-2166D i GSA-5169D mají hezký výběr rychlostí pro čtení DVD, ale z vysoka na něj ... nedbají. I GSA-5169D čte maximální rychlostí pro daný typ média.
DVD-ROM
Ajaj, někde je nějaký komunikační problém. Rychlost se nedostane nad cca 14 MB/s, čemuž odpovídá i naměřená hodnota „Burst Rate“. Po zkušenostech s podobnou vypalovačkou HP DVD Movie Writer dc3000 jsem zkusil zakázat celé Složené zařízení USB, na kterém visí USB2861 Video a Zvukové zařízení USB, čímž jsem vyřadil z provozu celý AV grabovací systém mechaniky (k provedení změn je třeba restartovat buďto celé PC, což vyžaduje systém, nebo jen vytáhnout a opět zastrčit USB kabel od mechaniky, což bohatě stačí). Narozdíl od zmíněného DVD Movie Writeru, kdy vypnutí grabovacího zařízení přineslo zrychlení práce mechaniky, v tomto případě se to ještě zhoršilo:
Čtení s vypnutým grabovacím zařízením
Zjistil jsem, kde je problém. Je to, bohužel (pro mechaniku bohudík), někde v mém PC (buďto už vypršel poločas rozpadu mých XPček nebo je chyba v USB řadiči čipsetu nForce2). Vypůjčil jsem si tedy notebook Dell Latitude D600, založený na technologii Intel Centrino. Zde je vše o poznání lepší, rychlost komunikace dosáhla až na 20 MB/s.
Čtení s připojením na notebook Dell Latitude D600
Pro rychlost DVD 16× je to však stále málo (16 násobeno 1 380 je přes 22 MB/s).
Čtení s připojením přímo přes ATAPI
Tak nějak by to mělo vypadat v optimálním případě. Tohoto grafu bylo docíleno připojením samotné mechaniky přímo na IDE konektor základní desky. V takovém případě mechanika pracuje v režimu UltraATA/66. Použití jako interní ATAPI přímo v PC však komplikuje skutečnost, že její přední panel je přizpůsoben externímu boxu a má tudíž větší šířku, než je zdrávo (viz obrázek vpravo).
DVD-ROM Dual Layer
Dvouvrstvé DVD-ROM čte výrazně pomaleji a je to i slyšet na otáčkách, mechanika je o poznání tišší. Tím pádem se také snadno vejde do „limitů“ kdo ví čím omezeného USB přenosu v mém PC. Ovšem za tuto osmičku se mechanika rozhodně stydět nemusí, je to celkem běžná rychlost čtení dvouvrstvých disků (i když některé mechaniky dají i 12×).
DVD+R data
Opět se projevuje nedostatečná průchodnost USB. Nehodlám soudit, zda je to celým produktem GSA-5169D nebo něčím jiným. Bohužel se v mém okolí nevyskytují další počítače s USB 2.0 rozhraním, abych mohl zkoumat, kde je zádrhel. Čteno na notebooku Dell Latitude C600, kterému USB „pracuje rychleji“ než na mém PC.
Stejných výsledků je dosahováno i s DVD-R médii, proto si graf tentokráte odpustíme, viděli byste prakticky totéž.
DVD-Video Dual Layer
DVD-R video
Stejně, jako GSA-2166D, čte GSA-5169D DVD-video pomaleji, zřejmě proto, aby byl na jeho sledování klid. U dvouvrstvého média je tak shodou okolností jedno, zda je datové nebo obsahuje DVD-Video. Stejný graf dělá i DVD-Video na DVD+R médiu.
DVD-RW data
Stejně tak čte rychlostí 8× i přepisovatelná média, a to jak DVD-RW, tak i DVD+RW (výjimkou je samozřejmě DVD-RAM).
DVD+R Dual Layer
U dvouvrstvých nedělá rozdíl mezi lisovanými a vypalovanými, vše čte 8× CAV. Je jí též jedno, zda jde o DVD+R DL nebo DVD-R DL.
Čtení DVD-R 8cm
Čtení DVD-RW 8cm
Čtení DVD je rychlé s nízkým časem vyhledávání. DVD-ROM a DVD+R i DVD-R s daty čte 16× speed, DVD+R/-R s videem 8×. 8× speed používá pro všechny ostatní standardy (RW,DL).
Trochu se tomuto „škatulkování“ vymykají 8cm nepřepisovatelná média, kdy čtení začíná kousek nad rychlostí 4×. Protažením grafu do rozměrů 12cm DVD bychom dostali zhruba rychlost 12× CAV. Přepisovatelné 8cm DVD-RW se čte opět rychlostí typickou pro RW média, tedy jakoby 8× CAV přes celých 12 cm.
DVD-RAM 5×
V mechanice je vloženo médium Panasonic DVD-RAM 5× speed (výrobcem je Maxell).
DVD-RAM 2×
Tentokrát bylo v mechanice dvourychlostní médium Verbatim DVD-RAM (výrobcem je Matsushita alias Panasonic). V grafu opravdu není chyba, LG GSA-5169D čte i tato „stará“ média 3× - 5× P-CAV. Stejně čte i 3rychlostní DVD-RAM.
Čtení poškozených DVD
GSA-2166D
GSA-5169D
Co dodat? Má snad ještě někdo pochybnost, že GSA-2166D a GSA-5169D nejsou uvnitř jeden a tentýž hardware? Dobrá, uznávám, liší se jen LightScribem.