BIOS
Kapitoly článků
BIOS je současná klasika od AMI bez zvláštních udělátek a bohužel také bez schopnosti aktualizovat BIOS přímo funkcemi BIOSu.
Původní verze BIOSu, kterou jsme objevili v AspireRevo, je P01-A0. My jsme nelenili a do AspireRevo nacpali novější R01-A1. Jak sami uvidíte, nějaké změny, které za zmínku stojí, jsme našli. Nejsou sice zásadního významu, ale jsou tu. Snímky z BIOSu tedy budou většinou ze starší verze, tam, kde se něco změnilo, vám ukážeme i verzi novou (změna, která se dotkla všech stránek BIOSu, je, že v levé části tabulky ubyl duplicitní nadpis sekce).
Ve standardní části nic zajímavého není. Za povšimnutí stojí snad jen skutečnost, že pevný disk je vnitřně připojen na SATA1 port a ne SATA0, jak bychom očekávali. SATA0 je zde eSATA port.
Pevný disk Hitachi, 160 GB, možnost nastavit S.M.A.R.T. Opět nic zajímavého.
Na první pohled není nic zajímavého ani v Advanced části, ale na pohled druhý, tedy v novém BIOSu…
… přibyla spousta zajímavých možností. Jo, a jedna kosmetická: BoxShell byl přejmenován na RevoBoot.
Než půjdeme na další obrázek, musím zmínit jednu sympatickou vlastnost, kterou je položka „USB Beep Message“ a mně připadá docela šikovná. Pokud ji zapnete, počítač při startu (během POSTu) krátce pípne tolikrát, kolik USB zařízení ve svých portech najde. To se hodí pro indikaci, že je USB zařízení správně nadetekováno, např. optická mechanika pro potřeby startování systému z ní (takže když to nebude fungovat, můžete alespoň aktusticky poznat, zda počítač vůbec mechaniku vidí). Uslyšíte to v průběhu recenze na videu.
V Advanced Chipset Features opět není nic zajímavého.
V sekci věnované integrovaným perifériím jsme nalezli zajímavost v momentě, kdy jsme zaktualizovali BIOS.
V novém BIOSu ubyla možnost nastavit SATA řadič do RAID režimu (proč? Třeba by si někdo chtěl udělat pole z interního a připojeného externího SATA disku ;-) …
… a přibyla možnost definovat, jak se bude tvářit připojené USB úložiště.
Zbytek nastavení BIOSu nestojí ani za zmínku, takže už jen obrazem: