Specifikace, testovací sestava
Kapitoly článků
Specifikace
Je to už podruhé, co testujeme něco s čipsetem MCP7A, koncem loňského roku to byla deska MSI P7NGM-Digital s GeForce 9300, což je prakticky totéž a s ní také budeme některé testy porovnávat. Ani v jednom případě jsme nenašli generátor taktu a vyslovujeme tímto podezření, že je skutečně součástí samotného čipsetu.
Je také poněkud netradiční, i když logické, že zde chybí I/O řadič. Všechny funkce, který takový řadič zastává, totiž AspireRevo nemá (jsou to PS/2 porty, rozhraní pro COM či LPT porty nebo řadič disketových mechanik a další drobnosti). Zkrátka ho zde není potřeba a o tomto produktu lze tak říci, že je z dnešního pohledu, jak se říká, „Legacy Free“ ;-) (tedy pokud pomineme „pípátko“ na desce, které má jednu sympatickou funkci, o níž si budeme povídat v souvislosti s nastavením BIOSu).
Správce zařízení, v tomto případě z chystaného systému Window 7, na němž si celý AspireRevo jakož i ION otestujeme, ukazuje vše, co se v PC nachází, dokonce i něco málo navíc. USB klávesnice a myš nejsou přímo ty dodávané k AspireRevo, jedná se o mé soukromé řešení spočívající v USB rozbočce na dva PS/2 porty (klávesnice a myš jsou tedy reálně PS/2, ale slovy klasika „na funkci to nemá vliv“). Ve slotu na paměťové karty je též zasunuta 4GB SDHC kartička, čtečka se v systému nadetekuje, až když je nějaká karta vložena (interně visí na USB). A do eSATA portu je také připojena standardní interní 5,25" SATA DVD vypalovačka Samsung SH-S223B (tu samozřejmě obsluhuje „čipset ION“, v tomto případě s nainstalovanými ovladači od Nvidie, instalují se stejné jako třeba na nForce 730i, což je součást MCP79 či v tomto případě MCP7A).
Testovací sestava
|
Jak již bylo řečeno, testovat budeme na Windows 7 (jedna z verzí mezi finální a Release Candidate). Důvod je prostý: ve Windows 7 je budoucnost, Windows Vista skončí s příchodem Windows 7 v propadlišti dějin. Na AspireRevo však dostanete v současné době nainstalované Windows Vista Home Premium, na českých stránkách Aceru se hovoří také o verzi AspireRevo s Linpus Linuxem (u nějž narozdíl od Windows Vista není žádná zmínka o tom, že by byl „originální“ ;-).
Výše ve specifikaci jste mohli zahlédnout v souvislosti se sítí čip Realtek RTL8211CL. Ten zajišťuje jen spojení s fyzickým rozhraním a žádné ovladače se k němu neinstalují, takže vás vůbec nemusí trápit. Ovladače jsou v tomto případě pro „nForce Ethernet“ a jsou součástí balíku ovladačů pro ION.