Burn J. Lin: USA rozvoj čínské polovodičové výroby nezastaví
Burn-Jeng Lin patří k veteránům polovodičové výroby. Jeho kariéra odstartovala u IBM a skončila u TSMC postem vice-prezidenta společnosti. Z TSMC odešel do penze koncem roku 2015, důchod si však zpestřil profesurou, bylo mu rovněž uděleno členství na několika akademiích věd.
Čínská společnost Huawei se zotavuje z amerických sankcí. Ve finančních výsledcích za poslední kvartál vykázala více než zdvojnásobení čistého zisku (nárůst o 118 %), který dosáhl v přepočtu zhruba $3,6 miliardy navzdory tomu, že zmíněné sankce společnost připravily jak o možnost výroby u TSMC, tak možnost upgradu čínské výrobní technologie nákupem nových technologií u nizozemské ASML.
Huawei Mate 60 Pro a Apple iPhone 14 Pro Max (South China Morning Post - Ben Sin)
Bloombergem oslovený exvice-prezident TSMC Burn-Jeng Lin v tom vidí demonstraci toho, že americké sankce vývoj čínské polovodičové výroby nezastaví. Čínská SMIC totiž upravila stávající nástroje od ASML tak, že jsou použitelné pro 7nm sériovou výrobu. Ta Huawei přinesla výrazný mezigenerační posun, který společnosti spoluzajistil prodejní úspěch telefonu Mate 60 Pro.
Lin je přesvědčený, že americké sankce povedou pouze k posílení vlastního čínského vývoje a očekává i experimenty a rozvoj na poli nových materiálů, a dále vývoj nových technik pouzdření čipů. V kratším časovém horizontu předpokládá, že by SMIC mohla dalšími úpravami stávající technologické výbavy dosáhnout na 5nm výrobní proces.