15W Cezanne / Ryzen 7 5800U otestován v GeekBench, poráží i 45W Intely
První výsledek Ryzen 7 5800U, tedy 15W mobilního APU Cezanne aneb prvního mobilního Zen 3, pochází z testu GeekBench 5.
Abychom měli srovnání, sáhl jsem pro výsledky několika dalších mobilních procesorů do databáze GeekBench 5, která uvádí pro mnohé známé modely reprezentativní skóre. Pro některé modely (zejména modely Intelu) ale výsledky v žebříčku chybí, takže bylo potřeba improvizovat. V tomto případě jsou výsledky průměrem tří stran (tzn. až 75) jednotlivých testů, z nichž jsem nejprve odstranil ty jednojádrové výsledky, které nedosahují ani 75 % průměrného jednojádrového skóre (takové patrně vznikly na sestavě, která nebyla v pořádku - např. nedoléhal chladič nebo byl zaseklý ventilátor) a odstraněn byl i stejný počet nejnižších jednojádrových výsledků. Core i9-10980HK (nejvýkonnější mobilní osmijádro Intelu) je sice 45W model, ale řada sestav mu zvyšuje TDP na 65W. V tomto případě jsem zamhouřil oči a neřešil, zda výsledek pochází ze sestavy se zvýšeným TDP či nikoli - v průměru jsou zahrnuty i „lepší“ (65W) skóre. Snad mi toto zvýhodnění Intelu příznivci AMD odpustí ;-).
Ale jak již patrně chápou, na pořadí v grafu vícejádrového výkonu by to vůči APU Cezanne / Ryzen 7 5800U mnoho nezměnilo. Ryzen 7 5800U je při vytížení všech jader nejvýkonnější nejen v 15W hladině, ale zvládá zdolat i 28W Tiger Lake (4× 10nm Willow Cove) a 45W Comet Lake (8× 14nm Skylake). Zkrátka nabízí výkon prvního procesoru Zen: Ryzen 7 1800X, ovšem při 6,3× nižším TDP (95W->15W). To může, ale nemusí být konečná. Není jasné, zda měl testovaný vzorek finální parametry. Jeho základní takt byl nastaven na 1,9 GHz, ale před měsícem uniklé specifikace hovořily o 2,0 GHz. Buďto tedy finální modely bude mít trochu zvýšený základ (a pak by se výkon mohl o pár procent lišit), nebo se AMD z nějakého důvodu rozhodla základní takt snížit a nechat procesoru na výběr širší rozsah frekvencí (pak výkon bude takový, jak je patrné z grafu).
Jednojádrové skóre dosahuje úrovně druhého nejvyššího modelu Tiger Lake (jádra Willow Cove); top model Intelu je trochu rychlejší. Jak ale poznáte z parametrů, je to dáno tím, že srovnáváme 28W Tiger Lake s 4,8GHz boostem s 15W Cezanne s 4,4GHz boostem. Pokud jde o srovnání s prvním Zenem pro desktop, tak při jednojádrové zátěži má Ryzen 7 5800U nad Ryzen 7 1800X zhruba padesátiprocentní náskok.
Pokud se i v dalších testech tyto výsledky plus mínus potvrdí (není valný důvod, aby se nepotvrdily), pak se do nabídky AMD dostane 15W produkt, který byl vhodnější (i) pro segment herních notebooků než libovolný 28-35-45W procesor Intelu a který by nejspíš překonaly až 65W modely.