Chystají se hromadné žaloby na Intel za „Raptorgate“
Právě nyní v srpnu dovršuje kauza nestabilních procesorů Intelu půl roku, kdy se o ní začalo mluvit v médiích. Mezi první patřily weby El Chapuzas Informatico a Hardware Times. Obě redakce měly k dispozici jak zprávy od uživatelů, tak vlastní zkušenost s problematickými procesory. Z dnešního pohledu je až pozoruhodné, jak výstižná první vlna zpráv byla - hovořila o tom, že problém spočívá v hardwarové degradaci (některé zdroje dlouho předpokládali, že jde jen o softwarový problém), že je způsoben příliš vysokým napětím i že se týká právě 13. a 14. generace.
Intel se dlouho k problému nevyjadřoval a když už k reakci došlo, byla vágní a hovořila o limitech spotřeby nastavených výrobci desek a sestav. Intel tehdy slíbil zveřejnění bližších informací v květnu, k čemuž nedošlo a po různých doporučeních ohledně spotřeby a záplatě na částečně související problém s eTVB, který ovšem degradaci nezastavil. Výrobce procesorů přislíbil novou záplatu, která by měla být dostupná během tohoto měsíce (v srpnu). Ta by měla podle některých zdrojů zamezit přílišnému zvyšování napětí, které může poškodit sběrnici ring-bus.
Některé chybové hlášky / BSOD (HardwareTimes)
Přestože Intel reklamované procesory mění za nové kusy, ty dříve či později mohou odejít rovněž. Objevily se však stížnosti (jak z redakce Hardware Times, tak u některých uživatelů Redditu), že ani při třetí reklamaci nechce Intel vrátit peníze a pouze mění hardware.
Americká právní kancelář Abington Cole + Ellery oznámila, že začala vyšetřování pádů a nestability 13. a 14. generace procesorů Intel Core s cílem naplnění žaloby za zákazníky Intelu. Američtí zákazníci se mohou k hromadné žalobě přidat prostřednictvím online formuláře, který najdou na webu právní společnosti.
(Kaplan Gore)
Jako druhá se do příprav sporu pustila Kaplan Gore, která vychází z předpokladu, že degradace procesorů může být nevratná a opatření, která Intel přijal, nejsou adekvátní situaci. Mohlo by se proto prokázat, že Intel vědomě prodává defektivní procesory.
(Modelfarm)
V současné době je poměrně obtížné stanovit, kterých modelů se problémy týkají. Intel ve vyjádřeních určených různým subjektům uvedl různé výčty. V jednom například uváděl i 45W modely (T), v jiném výčet nešel pod 65W modely. Zatímco společnost Alderon Games prohlásila, že degradaci pozoruje i u mobilních procesorů (vyloučeno to není, křemík je stejný jako u desktopových), Intel toto popřel a konstatoval, že případné pády notebooků „nejsou způsobené stejným problémem“.
(Intel)
Podle YouTube kanálu MLID lze přístup pracovníků Intelu (kteří jsou v kontaktu s OEM partnery, distributory, velkými odběrateli a dalšími zákazníky) rozdělit do dvou skupin. První skupina v podstatě problém nevidí a situaci vnímá jako něco, co samo odezní s časem a čemu není potřeba věnovat speciální pozornost (tato skupina se podle MLID rekrutuje z řad dlouholetých pracovníků společnosti a pro jejich partnery je tento přístup frustrující).
Druhá skupina si naopak připouští značné (i právní) problémy a v souladu s tím při jednání s partnery není ochotna připustit typ problému ani rozsah jakýmkoli způsobem nad rámec rozsahu, který Intel připustil v posledním veřejném vyjádření (mimo jiné trvají na tom, že např. mobilní procesory nejsou jinak zasaženy, že problém zcela vyřeší srpnová aktualizace ap.). Z toho celkem jasně vyplývá, že se nejspíš až do dalšího vyjádření Intelu nedozvíme další detaily o problému prostřednictvím partnerů Intelu, protože ten jim nejspíš žádné další detaily (ať už v důsledku bagatelizace nebo obav z právních problémů) nesdělí.