Čipset Intel X58
Kapitoly článků
To už se dostáváme k čipsetu, kterým pro první procesory Core i7 bude výhradně a pouze Intel X58. Už od názvu je jasné, kam Intel s novými procesory Core i7 míří. Ano, je to „high-end“ a „enthusiast“ segment, přičemž „high-end“ začíná v tomto případě na 2,66 GHz a převedeno do peněz je to něco pod 7 tisíc s DPH za samotný procesor. Čipset Intel X58 má totiž právě ono komunikační rozhraní QPI, které žádný jiný čipset nemá a jestli můžeme hádat, v desktopovém segmentu mít ani nebude. Ve své podstatě není proč, X58 nabízí a na dlouhou dobu bude nabízet vše, co je potřeba, což je dostatečný počet PCI Express slotů. Víc se od něj již neočekává, čtete správně, severní můstek čipsetu Intel X58 je pouhým PCI Express řadičem, na jehož jeden konec se připojí přes QPI procesor a na konec druhý přes DMI již zavedený jižní můstek řady ICH10, který znáte z řady „Eaglelake“ (P45/G45/G43 a další).
To nám dává odpověď na otázku spotřeby. Ano, u procesoru bude spotřeba možná vyšší, naopak si méně vezme čipset, z něhož je paměťový řadič přesunut do procesoru. Budoucí verze procesorů postavených na mikroarchitektuře „Nehalem“ zahrnou i tento zbytek a severní můstek u Intelu přestane zcela existovat, k procesoru se bude připojovat rovnou jižní můstek. Jejich součástí pak samozřejmě bude i integrovaná grafika a máme základ mobilní „Nehalem-based“ architektury, kde zbývá vyřešit jen to nejpodstatnější: spotřeba.
Pomalu směřujeme k tomu, jaký mají současné „Nehalemy“ apetit po elektrické energii. Není malý, ale zároveň to není v celkové sestavě více než u sestavy s Core 2 Quad. TDP všech tří procesorů Core i7 je stanoveno na 130 W, což se může zdát hodně, ale je to jakási daň za to, že byste měli v PC nejrychlejší procesor, jaký můžete do desktopu dát a navíc že ho tam můžete mít již brzy (i když se povídá, že reálná dostupnost Core i7 bude minimálně do konce roku dost špatná). Pokud byste však stavěli nový počítač a chtěli byste skutečně výkon, dá se Core i7 bez problémů doporučit, a to i přes to, že jde o platformu de-facto „přechodnou“, na jejímž konci není žádný smysluplný upgrade (snad kromě rychlejších procesorů). Postupná integrace všeho možného (nyní paměťový řadič, později zbytek severního můstku) si zkrátka vyžádá poměrně rychle další patice a tedy celou novou platformu. Pro ty, kteří upgradují vždy celek, to nepředstavuje žádný problém, ostatní si však nejspíše tyto prvotní verze Core i7 nekoupí, protože to budou mít hlouběji do kapsy (deska nebude žádná láce, nejlevnější je za necelých 6 tisíc s DPH, a DDR3 paměti, i když jsou stále levnější, ještě pořád svou cenou DDR2 neválcují, tříkanálové 3GB kity se pohybují s cenou někde nad 3 tisíci s DPH, takže to máme deska, paměti a procesor minimálně od plus mínus 16 tisíc Kč, ušetřit můžete jen na těch pamětech, ale platformu tím začnete nevhodně „mrzačit“).