Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

ClickBIOS podrobněji

EFI ClickBIOS
Dnes se podíváme do blízké budoucnosti, která je ovšem na jiných typech počítačů již „letitou současností“ (na Apple je od dob, kdy mají Macy procesory Intel). Máme na mysli EFI neboli Extensible Firmware Interface, což se dá chápat jako náhrada BIOSu (ostatně Intel je takovým „otcem“ EFI, v 90 letech byly položeny základy EFI kvůli procesorům Itanium, které mířily do serverů, kde už klasický BIOS nestačil). Jednou z prvních firem, které implementují EFI do tradičních PC, je MSI, jež své řešení nazývá „ClickBIOS“. My jsme firmu MSI požádali o zapůjčení desky P45 Platinum, pro kterou už ClickBIOS k dispozici je, abychom se jednak ujistili, že jde skutečně o „Extensible Firmware Interface“ a ne jen o „Efficient, Flexible, Intelligent“ ClickBIOS, jak píše MSI, a pokud skutečně půjde o „to EFI“, trochu si s ním pohrát a vyzkoušet si jeho možnosti. Dobrá zpráva zní: opravdu je to EFI (i když ještě v takové spíše betaverzi, „brzy“ však vyjde ke stažení verze určená pro širokou veřejnost), takže se na to pojďme podívat…

Podíváme se v rychlosti do Setupu BIOSu, tedy té části, která jakoby Setup původního BIOSu představuje (v ClickBIOSu je označena ikonou s nápisem BIOS a textem Settings).

EFI ClickBIOS

Hlavní obrazovka také ani vzdáleně nepřipomíná „starý dobrý modrý BIOS“, všechno je jinak. Úvodní System Status umožňuje prakticky jen nastavit datum a čas.

EFI ClickBIOS

Podstatně bohatší je Chipset Setting, tato sekce se dále dělí na spoustu dalších, kde je možné měnit nastavení desky podobně detailně jako v klasickém BIOSu, jen je to trochu jinak uspořádáno, podrobněji to uvidíte na videu.

EFI ClickBIOS

Zmíníme jen jednu drobnost, a sice nastavení SATA:

EFI ClickBIOS

Jak jste si mohli všimnout při představování desky, obsahuje MSI P45 Platinum celkem tři SATA řadiče. Ten hlavní je v jižním můstku ICH10R a vede z něj 6 SATA portů. Pak je tu PCI Express čip JMicron JMB363, který obsahuje PATA řadič a SATA pro další dva SATA porty. Nakonec je tu v horní části u „zadních“ portů i PCI Express čip JMB362, který má sám na starosti jediný eSATA port. V EFI je to vizuálně rozděleno, ale je dobré vědět, že jsou tu jakoby „dva“ SATA řadiče. Oba jsou v jižním můstku ICH10R. JMB363 (PATA+SATA) je zde označen jako JMicron Controller a JMB362 jako E-SATA Controller. My jsme pro jistotu eSATA vypnuli, pevný disk navěsili na JMB363 v AHCI režimu a vše v ICH10R nastavili do IDE módu. Na ICH10R byla totiž SATA optická mechanika a EFI v momentální podobě má neuvěřitelné problémy se SATA mechanikou na AHCI řadiči, tedy minimálně s tou, kterou jsme použili my. Jsou to problémy typu „neuvěřitelně dlouhé odezvy a pomalá práce“, a to tak pomalá, že jen úvodní část bootování z instalačního DVD Windows 7 v EFI režimu, která má trvat ani ne půl minuty, trvala více než hodinu (jde o takovou tu jakoby textovou část s šedým pruhem a textem „Windows is loading files…“). Pokud jsme to nastavili takto, bylo to v pohodě a svižné a nakonec se opravdu povedlo touto cestou Windows 7 skrze EFI shell nainstalovat.

Ještě se podíváme na jednu zajímavost, která nás zaujala. V momentě, kdy skončíme v nastavení Setupu volbou Save & Exit, nedostaneme se zpět na grafickou obrazovku s animovanými ikonami, ale na poměrně zmatečné možnosti uložení/neuložení provedených změn. Vedle nich je i možnost Boot Override, což je vlastně boot menu s výběrem toho, odkud nastartujeme operační systém. Po úspěšné instalaci Windows přes EFI se zde objeví Windows Boot Manager.

EFI ClickBIOS

EFI tak skutečně ví, že na pevném disku je nainstalován systém Windows a v podstatě nestartuje, jak jsme zvyklí, „z daného disku“ (WD2002FYPS), ale rovnou říká „co startujeme“. Pokud v tomto boot menu zvolíme konkrétní disk, na kterém je přes EFI nainstalovaný systém Windows, nic se nenastartuje a boot skončí s chybou.

EFI ClickBIOS

Tento způsob startu je totiž „starý BIOSový“ a starý BIOS, který je součástí EFI z důvodu zpětné kompatibility, potřebuje MBR a primární aktivní oddíl (partition), z něhož startuje systém. Ten ale na disku, kam jsme nainstalovali systém Windows přes EFI, není. Tabulka oddílů totiž není MBR, ale GUID a i těch oddílů je na disku trochu víc, minimálně tři, přičemž ze systému Windows jsou obvykle vidět dva, klasický oddíl se systémem a tzv. „MSR“ neboli Microsoft Reserved oddíl. Ten je ve formátu FAT32 kvůli tomu, aby jej viděl EFI. ESP neboli EFI System Partition je vidět pouze v instalátoru a utilitě Diskpart.

EFI ClickBIOS

WIFT "WIFT"

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Návštěva budoucnosti: EFI v podání MSI P45 Platinum

Středa, 9 Září 2009 - 09:34 | Anonym | Až se objeví v prodeji 2TB Caviary Black, koupím...
Pondělí, 7 Září 2009 - 17:41 | WIFT | >> bjbj: Protective MBR má ten...
Pondělí, 7 Září 2009 - 16:38 | Anonym | "bjbj @ 193.179.215.98 - dnes, 7. září...
Pondělí, 7 Září 2009 - 15:00 | Anonym | Nicméně mě napadl ještě jeden způsob, jak...
Pondělí, 7 Září 2009 - 14:57 | Anonym | Pak nechápu k čemu je Protective MBR dobrý.
Pondělí, 7 Září 2009 - 14:46 | WIFT | >> bjbj: Windows potřebují pro...
Pondělí, 7 Září 2009 - 14:27 | Anonym | K tomu spojování tří disků do RAID0: copak se...
Pondělí, 7 Září 2009 - 13:16 | Anonym | Dá se Protective MBR použít tak, abych měl...
Pondělí, 7 Září 2009 - 13:11 | WIFT | Protective MBR je finta, jak oblbnout BIOS, který...
Pondělí, 7 Září 2009 - 12:28 | Anonym | Pravda, jde o Protective MBR.

Zobrazit diskusi