Závěr
Kapitoly článků
Máme za sebou výlet do relativně blízké budoucnosti. Extensible Firmware Interface se pravděpodobně v x86-kompatibilních počítačích stane náhradou dosavadních BIOSů, a to i přes skutečnost, že se mnohým lidem mohou zdát jiné alternativy lepší (za všechny jmenujme např. Coreboot, dříve známý jako LinuxBIOS). Zárukou úspěchu je podpora ze strany Microsoftu a fakt, že „něco prostě přijít musí“, protože jinak je podpora disků větších jak 4 TiB v systémech Windows ztracena (za předpokladu, že v počítači žádné jiné úložiště nebude). Toto je sice budoucnost ještě relativně vzdálená, ale už s disky většími jak 2 TiB nastávají určitá omezení. A diskové pole ze dvou 2TB (nebo 1,5TB) disků není problém vytvořit už dnes.
Je nutné říci jednu věc: viděli jsme jedno z mnoha provedení EFI (těch možností, jak bude EFI vypadat, je teoreticky neomezeně) a nemůžeme tedy EFI soudit jako celek. Variaci na EFI s názvem MSI ClickBIOS bychom určitě vytkli nemožnost úpravy barev grafického prostředí, protože některé kombinace jsou dost nevhodné. 4MB flash paměť sice neposkytuje moc prostoru, ale rozhodně bychom také vytkli nabídku ke hraní her, která se bez speciálního média nekoná (navíc hrát hry v něčem, co má nahrazovat BIOS? hmm…). V tomto smyslu je naopak škoda, že se do ClickBIOSu nevešly nástroje na zálohování pevných disků nebo Live Update (možná by si ClickBIOS mohl odpustit parádičky a eye-candy grafiku a měl by se zaměřit na funkčnost). Za vyloženě nešťastnou považujeme možnost smazat firmware z flash paměti bez toho, že bychom tam nahráli jiný. Raději jsme to vůbec nezkoušeli, protože hrozí nebezpečí, že deska už pak nenastartuje.
Jinak co se samotného EFI týče, výhody a nevýhody ukáže až čas, zatím si netroufáme nějak rozvážněji hodnotit (proto dnes nebude tabulka kladů a záporů), ale jen tak naznačíme náš názor, že něco do sebe to určitě má a byli bychom určitě rádi, kdyby s EFI přišli i další výrobci desek, aby bylo s čím porovnávat. Za jedno jsme ale upřímně řečeno docela rádi: že nevznikl další nápad typu „Express Gate“, jako mají desky ASUS. Ne že by to byl špatný nápad, ale toto rozhodně považujeme za efektivnější, skoro se nám chce vymyslet nové slovo „EFIktivnější“. Možnosti EFI jsou každopádně dány velikostí flash čipu pro firmware a zde je prostoru pro inovace dostatek, však to, co jsme dnes viděli, se vešlo do 4MB brouka :-).
Poděkování
Za zapůjčení hardwaru pro účely testování děkujeme firmám