Co je uvnitř
Kapitoly článků
Pohled do nitra
Procesor
Již jsem se zmínil, že notebook je postaven na platformě AMD. Tentokráte na modelu Mobile Sempron 3200+, který tiká podle zátěže na frekvencích 833 MHz až 1,6 GHz. To je v současnosti velké plus low-endových mobilních procesorů AMD, protože Intel obdobnou technologii u svých Celeronů M nepoužívá a ty tak stále běží na plný takt, což zvyšuje jejich spotřebu (pro rejpaly: Ano, existuje jistá možnost, jak u Celeronů M využít jejich Power Management, ale je potřeba na to využít další utility). To se dříve, kdy měly DTR mobilní Semprony spotřebu 62 W, nepoznalo, protože i se zapnutou Power Now! technologií se Celeronům M stěží vyrovnaly. Nyní, když mají mobilní Semprony pro socket S1 maximální spotřebu 25 či 35 W, se ale karta obrací (údaj o 35 W podchází přímo ze stránek Asusu věnovaným tomuto notebooku, jinde se uvádí pouze údaj 25 W, AMD o mobilních Sempronech na svých stránkách pro jistotu moc nemluví). To je ostatně vidět i na testech výdrže. Také musím zdůraznit, že náš model má 512 kB L2 cache, což je další vylepšení oproti předchozí generaci (opět jde o informaci, kterou budete hledat na stránkách AMD jen těžko). Taky zde již nechybí instrukční sady jako SSE3 či 64bitové rozšíření AMD64, což je další výhoda oproti Celeronu M. A pokud zabrousíme do vlastních řad, tak v porovnání s Turionem 64 ML/MT-28 už má Mobile Sempron 3200+ dvoukanálový DDR2 paměťový řadič, tedy nikoli pouze jednokanálové DDR400.
Ani provozně notebook nezklamal, protože se při běžném provozu, jako je sledování filmu, pohybovala teplota procesoru okolo 35 až 45 °C, při maximální zátěži nikdy nepřesáhla 60 °C (přesněji 58 °C). To znamená, že při běžné kancelářské práci vás větráček rozhodně nebude obtěžovat. Takže s procesorem panuje naprostá spokojenost.
Paměť
Operační paměti dostanete v základu 512 MB. Použit je jeden modul DDR2-667 (PC5300) s čipy značky Nanya. To má na jednu stranu výhodu ve snadném upgradu, protože zůstává stále volný druhý slot, ale drobnou nevýhodu v tom, že tím pádem není využit dvoukanálový paměťový řadič.
Pozitivem je, že nepřicházíte o „pravý pocit z upgradu“, kdy spolu s přikoupením paměti můžete teoreticky zlepšit i grafický výkon, neboť integrovaná grafika GeForce Go 6100 operační paměť využívá (v reálu však grafiku prakticky nevylepšíte, o čemž jste se mohli přesvědčit v naší letní recenzi AM2 Semprona 3000+, který se testoval s desktopovým čipsetem GeForce 6100). Později totiž jistě spousta z vás zváží přikoupení druhého 512MB modulu. Za klad můžeme jednoznačně označit použití rychlejších pamětí DDR2-667, protože stále mohl výrobce sáhnout po pomalejších DDR2-533.
Čipová sada a integrovaná grafická karta
Velmi důležitou součástí notebooku je i grafická karta GeForce Go 6100, která je integrována v severním můstku. Grafické jádro s jedním vertex a dvěma pixel shadery běží na solidním taktu 425 MHz. Udávaný TDP (Thermal Design Power neboli prostě spotřeba) činí 7,5 W. Podporováno je DirectX 9.0c, jako u celé rodiny grafických karet GeForce 6. A stejně tak nechybí ani zde Power Mizer, kde můžete nastavovat požadovaný výkon grafické karty zvlášť při provozu na baterie a zvlášť při provozu ze sítě ve třech módech: maximální výkon, vyrovnaný poměr a maximální úspora energie. Bohužel jsem ale nezjistil, jak se mění frekvence čipu, protože programy Power Strip či Riva Tuner stále ukazovaly 425 MHz. Příjemně mě překvapil senzor monitorující teplotu čipu.
Velikost grafické paměti si můžete určit sami v BIOSu, kde volíte mezi 16, 32, 64 nebo 128 MB. Operační systém pak v ovladačích hlásí hned 256 MB grafické paměti. Ale nebojte se, ze systémové RAM si grafika „ukrajuje“ přesně tolik, kolik jste si vybrali vy sami.
Optická mechanika
Optická mechanika LG GMA-4082N zvládá všechny v současnosti podporované formáty včetně DVD-RAM a DVD±R DL. Nahrávání na DVD±R média zvládne maximální rychlostí 8×, přepis DVD±RW rychlostí 4×. Klasické CD-R a CD-RW jsou zapisovány 24×, resp. 16×. Čtení všech typů CD disků zvládá 24×, DVD±R 8×, DVD±RW 4× a DVD±R DL 4×. DVD-RAM disk přečte a zapíše rychlostí až 3×. Přístupová doba je 140 ms pro CD a 160 ms pro DVD. Vyrovnávací paměť má 2 MB a samozřejmě nechybí ani ochrana proti podtečení bufferu.
Otáčky čtení CD si pod rukama regulovat můžete, ale s DVD máte smůlu, tam to bude řešit mechanika sama podle vlastního rozumu.
Pevný disk
Pevný disk Hitachi Travelstar 5K100 má kapacitu slušných 80 GB při rychlosti ploten 5 400 ot/min a vyrovnávací paměti 8 MB. To je v současnosti solidní mainstreamový disk. Naměřil jsem průměrnou přenosovou rychlost 29 MB/s (HD Tach), resp. 35 MB/s (Sandra 2007) a přístupovou dobu okolo 12 ms (Sandra 2007), resp. 17 ms (HD Tach). Další hodnoty můžete vidět ve screenshotu níže.