Co se událo v roce 2006 a co nás čeká v 2007? - Vypalovačky
2006 - Co bylo
Nejprve se na to podíváme z našeho pohledu. Loni jsme vám přinesli recenzi celkem 26 vypalovaček, což vychází v průměru na dvě za měsíc. Každý měsíc jsme vám alespoň jednu pořádně proklepli, nejplodnějším měsícem byl březen. Možná bude znít příjemně, že 20 z nich podporovalo zápis na DVD-RAM a hned čtyři už byly Blu-ray, z toho jedna stolní BD vypalovačka (Panasonic DMR-E700BD). Ano, minulý rok na trh konečně nastoupila technologie modrého laseru. Konkurenční HD DVD trošku mešká, i když v noteboocích už Toshiba nabízí SD-L902A. DVD-RAM, zdá se, dohání „ztracené mládí“. Zatím však s rychlostí 5×, i když vypalovačky s rychlostí zápisu 12× už se také prodávají (recenzovali jsme pět takových a v databázi jich máme již několik desítek). Médií bychom se letos měli také dočkat, i když už loni koncem roku k nám jedno takové zavítalo a tak s ním jsme zatím změřili pouze LG GSA-H12N.
Pravdou však je, že se v oblasti CD, DVD a modrého laseru neudálo nic tak převratného, že by to stálo za nějaké větší rozebrání. Snad jen, že tu jedna, tu druhá firma přišla s oznámením „Budeme mít mechaniku pro oba formáty,“ aby později zase vše dementovali. Jistotou je snad jen fakt, že Ricoh připravuje obojetnou optickou hlavu, NEC, Broadcom a STMicroelectronics mají už čipsety dekódující Blu-ray i HD DVD. Modrolaserové technologie už sice na trhu jsou, ale zatím se nedá hovořit o nějakém rozšíření, v našich luzích a hájích je to spíše bída s nouzí, čemuž ovšem nahrává i to, že jde o technologie poměrně čerstvé a tedy i drahé. Marketingová masáž se nese v duchu nálepek „HD Ready“ na placatých televizorech, které mají rozlišení 1366×768, což je sice více, než nabízí DVD, ale s opravdovým HD videem to nemá nic společného (opravdovou HD plazmu dnes poznáte podle toho, že nebude stát několik desítek tisíc, ale spíše bude cena koketovat se šestimístnou cifrou).
Nesmíme však zapomínat, že CD, DVD, Blu-ray a HD DVD nejsou jedinými optickými nosiči dat. Byť není určena pro domácí uživatele (zejména díky ceně mechaniky v řádech v přepočtu stovek tisíc korun), je tu technologie holografického záznamu dat, která se z testovací výroby dostává již koncem roku 2006 k prvním uživatelům. Vedle ní však vystrkují růžky i Číňané a Taiwanci se svými alternativami s názvy FVD a EVD, přičemž EVD si ještě smočilo své nožky ve VMD, jehož funkční vzorky jsme na vlastní oči viděli už v březnu na CeBITu (a vězte, že to byl skutečně netradiční zážitek vidět, jak speciální přehrávač přehrává z průhledných kotoučků červeným laserem HD video).
Možná vám však z minulých let unikla ještě jedna věc, kterou bychom rádi připomněli. Tou jsou čínské skutečné alternativy k HD DVD a Blu-ray, tedy nikoli EVD/FVD. Máme na mysli formáty, které jsou známé jako „HD-DVD-1“ a „HD-DVD-2“ (jednička parametricky de-facto kopíruje HD DVD, dvojka Blu-ray). O tyto dva formáty jsme minulý rok prakticky nezavadili, takže buďto umřely, anebo OES něco potajmu kutí. Spíš máme ale ten dojem, že umřely.
Pak tu ale ještě máme UDO formát, používající modrý laser již nějaký ten pátek. Loni se objevila rozšířená specifikace umožňující bezpečně nahrávat na UDO filmy s vysokým rozšířením, mohou tak sloužit jako záložní systémy HD DVD studií, vydavatelství, televizí a dalších.
Co se médií týče, díky kamerám nahrávajícím na 8cm DVD se nám i v naší databázi tato média objevila, a to i jako přepisovatelná DVD+RW a dvouvrstvá. Požadavek na větší trvanlivost nám přivedl zpět několik placek ke zlaté odrazivé vrstvě, dokonce i značka Verbatim se koncem roku ukázala se zlatem, ale pro odraz na něm ještě nechala stříbro. Uplynulý rok byl také rokem, kdy spolu soupeřily kreslící technologie LabelFlash a LightScribe. LightScribe je zatím rozšířeno více, jeho „kreslení“ se navíc díky nové specifikaci 1.2 o něco zrychlilo a koncem roku se také objevila první barevná CD-R LightScribe. Marně jsme opět čekali na dvouvrstvá DVD+RW, i když už víme, že pouhá změna firmwaru, bez potřebného hardwaru, vypalovačku tento formát nenaučí. V loňském roce jsme vám také ukázali několik superrychlostí: v březnu DVD+R DL 10× a v listopadu DVD-RAM 12×. Jako jedni z prvních jsme se s vámi mohli také podělit o první zkušenosti s přehrávání lisovaných Blu-ray filmů. Postupem roku se rovněž objevovali první výrobci Blu-ray médií (Ricoh, TDK, Imation, FujiFilm, …). Z pošetilostí bychom uvedli třeba XCD (CD do USB), záznam dat na papír, nebo marnou snahu o reinkarnaci CD-DA, o kterou se v létě pokusila Universal Music. Co s vámi ale zdaleka nejvíce zahýbalo, byla nová prováděcí vyhláška (ujalo se označení „výpalné“) autorského zákona o odvodech ze záznamových médií. Nakonec už jen doplňme zmínku o ochraně CSS i pro privátní video, hybridním DVD a HD DVD nazvaném DVD Twin, v říjnu jsme také otevřeli databázi Blu-ray a HD DVD médií a konečně jsme také začali více koketovat s Linuxem, když jsme vám pod ním ukázali kreslení LightScribe.
2007 - Co bude
Neděláme si iluze, že by se letos rozhodlo mezi Blu-ray a HD DVD. Je docela klidně možné, že to dopadne stejně, jako skončily formáty DVD+ a DVD–, tedy patem. Křišťálová koule tvrdí, že některý z výrobců na trh přinese mechaniku obojetnou (nebo přehrávač). Pokud jde o mechaniky pro počítače, v temném rohu křišťálové koule se dokonce zří, že to bude nástup pozvolný a opatrný a že některý z výrobců by dokonce mohl nejprve přinést mechaniku, která bude jeden formát podporovat zcela a druhý zčásti, tedy bude jej umět jen číst. Na otázku obojetných médií křišťálová koule zatím jen krčí rameny. Co je ale jisté, je fakt, že v příštím roce se nám bude zrychlovat i zápis na Blu-ray, nebo HD DVD. Však Philips už má za sebou úspěšný test nahrávání na BD-R 12×.
Pokud jde o CD, zde se rýsuje asi takováto budoucnost: Na data bude CD postupem času téměř na nic a technologie přežije jen díky tomu, že jedním z formátů, který se v oblasti DVD nahrazuje zatím velice těžko, je stále dostatečně dobré Audio CD. Sice se budou rozmáhat různé přehrávače MP3 (nejen ty placatější, ale i ty obyčejnější, jaké známe v podobě přenosných radio-CD-magnetofonů), ale Audio CD hned tak neumře. Každopádně CD-RW 32× je konečná, u CD-R je to 52×, 56× už je spíše výstřelek a pokud budou výrobci ještě podporovat zápis na CD, bude spíše 48×, případně pomalejší.
U DVD nás ještě čekají dvouvrstvá DVD-RW a nejspíše i DVD+RW. Technologicky by nejspíše nebyl problém i s dvouvrstvými oboustrannými médii, ale nepředpokládáme, že by se vůbec taková objevila. Jelikož však i DVD dochází na hranice svých možností (rychlost zápisu 20× je už podobný extrém, jako u CD 52× nebo 56×), můžeme očekávat spíše nějaké ty ozdoby navíc. Již přes rok tu máme technologii potisku LabelFlash a ještě déle LightScribe. Tam je ještě na zrychlování hodně prostoru, protože tisknout ve vypalovačce na o poznání dražší médium půl hodiny něco, co nakonec zdaleka nedosahuje kvalit inkoustového potisku „printable“ médií, láká skutečně jen hračičky.
DVD-RAM bylo minulý rok v rozkvětu a letos bychom se měli dočkat 12rychlostních médií. Zde je zásadní otázka, zda půjdeme s rychlostí přepisu ještě výš. Ačkoli současné DVD±RW disky jedou maximálně 8×, zápis na DVD-RAM 12× časově rychlejší nebude, protože DVD-RAM médium se během zápisu ihned kontroluje, takže reálná přenosová rychlost směrem na placku je vždy více než dvakrát pomalejší. Navíc někteří uživatelé nepůjdou do rychlejších DVD-RAM z principu, že budou o řád méně trvanlivá (současné DVD-RAM udává 100 000 přepisů, dvanáctirychlostní už „jen“ 10 000 přepisů, byť je to stále oproti tisícovce deklarované pro DVD±RW desetkrát tolik). Zrychlení z 12× na 16× už navíc nebude nikterak markantní, ušetří se tím vlastně jen několik desítek sekund, maximálně pár minut. Jisté je ale to, že do jara se i u nás objeví ASUS DRW-1814BLT deklarující zápis DVD-RAM 14×. O dvouvrstvých DVD-RAM si neděláme iluze, že by se letos vůbec objevila.
Co se týče holografického záznamu, na nějž se loni a letos zapisuje modrým laserem, ten se bude muset nejprve uchytit, aby přešel na laser zelený a navyšoval tak dále kapacitu. Vzhledem k jeho určení coby náhrada magnetooptických disků a páskových jednotek nečekáme, že bychom se letos dočkali zeleného holografického zápisu, a to možná ani v prototypech, jaké jsme zaregistrovali loni s laserem modrým. Rozhodně nemusíte mít strach, že by holografický záznam ohrozil Blu-ray a HD DVD.
Nakonec si ještě dovolíme zapolemizovat nad ochranou proti kopírování HD DVD a Blu-ray. Jak jistě víte, první vlaštovka, která v právě probíhající zimě hodlá vyvolat jaro, se objevila loni hezky Hollywoodským studiím pod stromeček. K dotažení do konce tomu chybí opravdu málo. Zbývá jen sledovat, zda se totéž objeví i pro Blu-ray (a že by klidně mohlo, ty ochrany jsou si dost podobné). Pokud se to však pro Blu-ray neobjeví (a já bych byl skutečně nesmírně rád, kdyby se to neobjevilo) a pro HD DVD ano, bude opravdu hodně zajímavé sledovat, co to udělá s jazýčkem vah popularity obou modrolaserových formátů. Jenže ono nejspíše i Blu-ray podlehne a nastane stejný pat, jako mezi DVD+ a DVD–…
Možná to však dopadně úplně jinak a svůj názor nám na to můžete říci v dotazníku, po jehož vyplnění máte šanci získat zajímavé ceny.