Cooler Master ohlásil partnerství s AMD ve věci chlazení Threadripperu
Ryzen Threadripper je neobvyklý procesor už jen svým provedením. Protože AMD šla cestou škálovatelných křemíkových modulů, které jsou umístěné na pouzdru procesoru vedle sebe (2×2 s mezerami), je výsledné pouzdro větší a diagonální rozteč rohů křemíku rovněž. AMD proto před vydáním Threadripperu upozornila výrobce chladičů na potřebu nových chladičů a předala příslušné podklady. Vše bylo naplánované tak, aby v době vydání procesoru měl uživatel na výběr.
Přes to nakonec měla situace jednu zásadní vadu na kráse. Kdo si pořídil vodní chladič Supremacy Evo Threadripper Edition water block od EK (výše), nemohl být s výsledkem spokojený. Teplota procesoru některým uživatelům dosahovala 85 °C, což je s vodním chladičem a bez přetaktování žalostný výsledek. Obzvlášť pokud přihlédneme k tomu, že Threadripper měl nastaveno, že při dosažení 85 °C se jádra začnou podtaktovávat, aby nedošlo k poškození (throttling). EK nejprve obvinila stěžující si uživatele, že je na šíření pomluv najala konkurence a teprve s dlouhým časovým odstupem, koncem února letošního roku, uznala chybu v návrhu a nabídla výměnu příslušné části chladiče. Výrobce totiž ignoroval požadavek na větší plochu pro odvod tepla a převzal příslušnou část bloku z návrhu chladiče pro platformu Intel HEDT. Kovové žebrování, ze kterého voda odvádí teplo, překrývalo z každého jádra pouze cca polovinu, takže zbytek byl chlazen velmi nedokonale a teplo se odvádělo pomaleji.
Přestože se tato kauza po čase vyřešila, trvalo to EK půl roku od doby vydání Threadripperu. Po tuto dobu šla kritika i na hlavu AMD - informace v diskusích, ze kterých vyplývá, že procesor nelze uchladit ani na míru vyrobeným vodním chladičem, zkrátka nijak lichotivě nepůsobí. Není proto překvapující, že tentokrát AMD uzavřela s jedním z výrobců - Cooler Master - partnerství. Dává jím uživateli najevo, že jeho výrobky jsou otestované a odpovídají předepsaným požadavkům na chlazení až 32jádrových procesorů.
Cooler Master - krom „referenčního“ chladiče Wraith Ripper - pro 250W procesory socketu TR4 nabízí vzduchový chladič Masterair MA621P a vodníky Masterliquid ML240 RGB TR4 (2× 120mm ventilátor), Masterliquid RGB 280 RGB TR4 (s většími 140mm ventilátory) a Masterliquid RGB 360 RGB TR4 (3× 120mm ventilátor). 180W procesorům dostačí i dalších šest modelů, k nimž lze bracket pro socket TR4 dokoupit samostatně.
Zajímavé je, že společnost nabízí možnost koupě bracketu i pro jeden 160W a jeden 150W chladič. Zdá se, že 125W modely Threadripperu přecijen nebudou fámou, byť možná půjde o specialitu dostupnou výlučně pro nějakého OEM partnera. Kompletní výčet doporučených TR4-kompatibilních chladičů a jejich specifikací najdete níže ve druhém odkazu.