CrossFire, AVIVO HD, chráněné HD video
Kapitoly článků
CrossFire
Možnost provozu více karet v CrossFire režimu nechybí ani u nové generace. U žádné z karet se nerozlišuje Master nebo Slave model, všechny karty nesou potřebný Composition Engine a mohou tak spolu v rámci dané třídy pracovat spolu. Nově však byl vylepšen AFR detekční algoritmus pro AFR režim. Podporována jsou rozlišení až do 2560×1024 a implementována je i budoucí podpora pro více než dvě grafické karty (GPU). Tímto tedy máme víceméně jisté, že dojde na „Quad CrossFire“ nebo podobné specialitky, ostatně v profi segmentu takováto řešení ATI prodává již drahně let.
Srovnání výkonu dvou HD 2900 XT oproti jedné pochází z materiálů AMD, berte jej tedy s jistou tolerancí. Jak již zaznělo, v nejbližší době vám přineseme tradiční přehled nezávislých testů, kde jistě CrossFire bude také.
AVIVO HD
Nová verze AVIVO HD přináší hardwarovou akceleraci kompletně celého výpočetního procesu u kodeků VC1 a H.264 (samozřejmě také klasických MPEG 1/2/4), tedy akceleraci HD filmů z Blu-ray a HD DVD médií. Důležitá je zejména akcelerace „Entropy decode“, která představuje nejnáročnější záležitost při přehrávání H.264.
AMD toto doplňuje srovnáním náročnosti a spotřeby CPU/GPU při přehrávání HD DVD filmu.
Dále dodává, že v HQV Benchmarku dosahuje nová generace 128 bodů z maximálních 130, což představuje téměř dokonalý výsledek z hlediska kvality obrazu. Teď si jen počkejme, až firma Silicon Optix vydá chystaný HD HQV Benchmark.
Hardware pro chráněné HD video
Nyní se dostáváme k tomu z hlediska chráněného HD videa nejpodstatnějšímu. A současně k tomu, co Radeony HD 2000 značně pozitivně odlišuje od GeForce 8. Takže zaprvé, karty nesou na sobě nejen všechnu pro HDCP potřebnou interní logiku v GPU, ale také tzv. Crypto ROM, tedy část čipu, ve kterém jsou uloženy šifrovací klíče a TMDS transmitter (obvodová logika pro DVI/HDMI výstupy). Nejsou potřeba žádné externí obvody, ATI sama implementuje vše potřebné.
Tou největší peckou, kterou jsme si prozradili před pár týdny, je však implementace zvukového řadiče přímo v GPU. Zatímco s jinými či dřívějšími grafikami zkrátka, i když mají HDMI výstup, potřebujete do nich přivést zvuk z externí zvukové karty (zpravidla pomocí S/PDIF), u Radeonů HD 200 toto již není potřeba. GPU samo obslouží prostorový zvuk,a to včetně 5.1 Dolby Digital i DTS. V balení karet obsažené adaptéry z DVI na HDMI přenášejí i zvuk, takže pokud máte nějakou pěknou plasmu/LCD s HDMI vstupem, můžete zajásat.
Ve Windows Vista je zvuková část podporována skrze UAA ovladač, ve Windows XP je třeba doinstalovat ovladač přímo od AMD. V obou operačních systémech jsou podporovány vzorkovací frekvence 32, 44,1 a 48 kHz, 16bit PCM stereo či zmiňované 5.1 formáty.