PowerPlay 7.0, závěr
Kapitoly článků
Na závěr z technologií jsem si nechal specialitky mobilních GPU. Rovnou na úvod si řekněme, že jak desktopové HD 2400 a HD 2600, tak všechny mobilní (kromě 2300) jsou vyráběny pokročilým 65nm procesem u TSMC, který se vyznačuje výrazně vyšší efektivitou z hlediska spotřeby. Grafy znázorňují nárůst hustoty tranzistorů na ploše a hlavně ztráty mezi předchozím 80nm a novým 65nm procesem.
Mobility Radeon HD 2600 tak oproti X1600 vykazuje dle ATI o 70 % lepší poměr výkonu ku spotřebě. Obdobně je na tom i HD 2400 oproti X1400 při spotřebě v klidu.
Nová verze souboru úsporných technologií PowerPlay 7.0 přináší řadu novinek. Jako první jmenujme plně hardwarovou implementaci, která tak nevyžaduje absolutně žádný zásah shůry (tedy obslužný software či ovladače). GPU samo si řídí své zpomalování, tedy dynamickou změnu taktování GPU i pamětí, snižování veškerých napětí a bleskurychlou odezvu na změny v požadavcích na výkon. Vše dle AMD vyúsťuje v nárůst životnosti baterie průměrného notebooku o zhruba 15 až 32 minut.
Závěr
Tak, doufám, že jste vydrželi až do konce. Nová generace grafických procesorů AMD a v nich implementovaných technologiích jistě za to stála. Firma přichází na trh s DirectX 10 generací sice několik měsíců po nVidii, ale na obranu nutno říci, že GeForce 8800 nebyly v prvních měsících ve Windows Vista zrovna moc použitelné karty a ani dnes nemají všechny problémy vyřešeny. AMD tentokrát zvolila krok, za který ji sice mnozí odsoudí, ale spousta nedočkavců z naditým prasátkem pochválí. Namísto toho, aby uvedla super hi-end model s 1GHz GPU a 1 GB GDDR4 pamětmi, kterých by beztak nešlo tolik vyrobit a kterých by se prodalo po světě pár desítek, v ČR možná tak jedna či dvě, protože cena by musela být „nechutná“, zvolila cestu daleko lepší: nabídnout grafiku pod deset tisíc, která poskytne veškeré potřebné technologie (AVIVO HD, DX10 atd.), obrovský příslib do budoucna (GPGPU, CFAA) a hlavně konečně konkurenci pro 640MB GeForce 8800 GTS. Splní-li se veškerá očekávání, mimo jiné pro malý okruh linuxových nadšenců i otevřené ovladače, věřím, že nikoho neexistence „superkarty“, kterou si nikdo nekoupí, nebude trápit. Kolik z vás si schválně koupilo GeForce 8800 Ultra za oněch více než 20 000 Kč?
Možná jen škoda, že v první vlně, tedy právě dnes, AMD uspokojí pouze nadšence s velkým prasátkem, kteří si Radeon HD 2900 XT poběží hned koupit. Daleko větší množství lidí jistě čeká právě na Radeony HD 2400 a hlavně HD 2600, které by se měly zhruba za měsíc ukázat na světě a postavit se do souboje proti nepovedeným GeForce 8500 a 8600. Uvidíme, třeba nás AMD za měsíc překvapí novými Catalysty s několika zajímavými CFAA filtry a cenou, která i díky konkurenčnímu boji opět potěší všechny, kdož čekají na levnou DirectX 10 grafiku z mainstream segmentu.
Pro dnešek tedy povídání o DirectX 10 grafikách ATI končíme, zanedlouho se znovu uvidíme při čtení článku „Radeon HD 2900 XT v testech na internetu“. Pochlapí-li se zahraniční kolegové, měly by se nyní objevit i výkonové testy všech nových mobilních Radeonů. Ty přijdou na trh také příští měsíc.