Datové CD/DVD
Kapitoly článků
Na tradičních datových CD není obvykle moc co řešit, ale v UltraISO toho lze nastavit opravdu hodně. Zde je možné použít i souborový formát RockRidge, který umožňuje dělat až 255znakové názvy souborů, má méně omezení na použité znaky, umožňuje symbolické odkazy, hlubší adresářovou strukturu a další. Velikost image je možné nastavit od 21cm CD až po nějaký zvláštní druh většího dvouvrstvého DVD o kapacitě 9,4 GB. Tlačítkem Standard je možné uvést nastavení do stavu vyhovujícího standardům ISO.
Na tomto místě se sluší zmínit jednu „samozřejmost“, kterou program oplývá. Nemusíte nutně používat průzkumníka v dolní části aplikace, podpora Drag&Drop umožňuje vkládání souborů a složek do projektu i z jiných aplikací.
Možnosti nakládání s již vloženými soubory zahrnují nastavení atributu skrytí, přejmenování, vymazání (odstranění z projektu), „vyjmutí“ – opět chyba v češtině, to má být „Extrahování“ (prostě uložení toho, co je v projektu nebo image souboru, na disk) a v neposlední řadě vytvoření nové složky. Samozřejmá je i možnost přesunutí souboru (nebo více souborů) do jiné složky v projektu. Totéž lze samozřejmě provádět i s otevřenými image soubory (čili je takto upravovat).
Souborům lze jednotlivě nebo skupinově měnit i další atributy, kromě skrytí a rozšířeného skrytí lze měnit jejich datum, čas a priorita (v rozsahu 0 – 9). Opět narážím na „zvláštnosti“ češtiny, položka „Nastavení skrytý“ je v originále „Advanced Hidden“. Lepší by bylo „rozšířené skrytí“, asi nejlepší však „úplné skrytí“ (nebo „úplně skrytý“), neboť tato volba způsobí, že soubor prostě není na výsledném disku vidět vůbec, ani když si zobrazíte všechny soubory včetně skrytých (prostě jakoby na disku nebyl, ale místo na něm zabírá, nelze se k němu dostat ani ručním zadáním cesty a jeho názvu, lze pouze vyextrahovat nástroji typu IsoBuster nebo třeba i UltraISO a dalšími, které vědí, jak na to).
Pokud jde o vytvoření čistě UDF disku, pak se sluší dodat, že UltraISO přeci jen vytvoří malou ISO část, do níž vloží textový soubor s informacemi o tom, že disk je ve formátu UDF. To pro systémy, které UDF nepodporují, tak aby alespoň něco načetly. Podle mého názoru jde dnes o spíš zbytečnost, v nejlepším případě by bylo vhodné o tomto nechat rozhodnout uživatele.