DDR4 Haswell-E s čipsetem X99 Wellsburg s již v červnu?
S DDR4 je to takové všelijaké. Původní plány hovořily o nástupu v roce 2012, později se spekulovalo o nástupu s procesory generace Haswell a Kaveri, ale ani v jednom z případů na tyto paměti výrobci nevsadili; Intel sáhl po integrované EDRAM a AMD chtěla využít GDDR5M (k čemuž v důsledku dopadů paměťové krize na klíčové výrobce nedošlo).
Od loňského roku víme (nebo alespoň velmi konkrétně tušíme), že první platformou podporující DDR4 nakonec bude Haswell-E, high-endová verze 22nm procesoru s šesti+ jádry a bez grafiky. Platforma doplněná čipsetem Intel X99 měla podle loňských roadmap přijít v druhé polovině letošního roku (pravděpodobně ve třetím kvartálu). Podle aktuálních informací, by mohlo k jejímu vydání dojít s předstihem, již v červnu, tedy ve druhém kvartálu.
Připomeňme, že paměti typu DDR4 začínají na efektivních 2133 MHz. Během dvouletých průtahů je klasické DDR3 stihly nejen dohnat (2133MHz moduly jsou již nějaký rok na trhu) a v podstatě i předehnat - 2400MHz DDR3 jsou již také běžně k dostání; cenový rozdíl je přitom zanedbatelný. Za příplatek pak lze pořídit i 2666MHz moduly (které už ovšem zdaleka ne každý řadič zchroustne, podobně jako 2933 či 3000MHz). Můžeme připomenout i nedávné rozšíření standardů JEDEC, které umožňuje realizovat i 64GB DDR3 moduly.
V praxi to pak znamená, že pro běžný PC trh ztrácejí DDR4 význam - prozatím nepřinášejí rychlost* ani kapacitu oproti pokročilým DDR3. Ty navíc najíždějí na 20nm výrobu, takže lze předpokládat, že i po stránce spotřeby bude situace obdobná.
*Budeme-li vycházet z doposud uniklých roadmap, pak nejrychlejší moduly namalované do roku 2014 dosahují 2666 MHz a občasně zmiňované 3200MHz mají spadat až do roku 2015.
Zkrátka a dobře, procesorům s výkonnější integrovanou grafikou, kterým nestačí DDR3, ani DDR4 nepomohou a procesorům, které GPU neintegrují (nebo není využito) stačí s přehledem 1600MHz moduly. Mimochodem, ony by pro běžná čtyřjádra stačily i 1333 MHz, ale právě 1600MHz DDR3 moduly jsou nejpomalejšími, které přecházejí na 20nm výrobu, takže budou nejen rychlejší, ale také úspornější než ~30nm 1333MHz, jejichž přítomnost na trhu či případná koupě tímto definitivně ztratí smysl.