Mohl být desktopový Ice Lake-S zrušen?
Původní plán Intelu (opravdu ten původní) byl po 14nm Broadwellu a Skylaku vydat 10nm Cannon Lake a Ice Lake. Z nyní již známých důvodů přišel po Skylaku ještě čtyřjádrový Kaby Lake, šestijádrový Coffee Lake, osmijádrový Coffee Lake-refresh a v letošním roce čekáme ještě desetijádrový Comet Lake. První 10nm generace, Cannon Lake, nakonec vznikla pouze v podobě dvoujádrových nízko taktovaných vzorků bez aktivního integrovaného GPU, ale Ice Lake měl být vydán. Jenže začátkem ledna na CES Intel prohlásil, že v letošním roce vydá Ice Lake pro mobilní segment i desktop. Snad právě v důsledku tohoto potvrzení se nedostalo pozornosti zdrojům či indiciím, které naznačovaly něco trochu jiného.
Nyní už jich je ale tolik, že si prostor a menší zamyšlení zaslouží:
1. Kde jsou informace o desktopovém Ice Lake-S?
Zatímco o 10nm Cannon Lake bylo už v roce 2015 veřejně a od pracovníků Intelu známo, že nabídne až 8 procesorových jader nebo že se chystají i čtyřjádrové a šestijádrové varianty, o Ice Lake v desktopu v podstatě nevíme nic. Co se objevilo, byly spíš spekulace (korektněji řečeno nápady či zbožná přání, protože původní význam slova spekulace je „hloubání, plán, nazírání rozumové s vyloučením intuice“) a dosud vlastně nevíme ani to, kolik by měl desktopový Ice Lake procesorových jader. Pokud by skutečně mělo na podzim k vydání Ice Lake-S dojít, bylo by to snad historicky poprvé, co by půl roku před vydáním procesoru Intelu nebylo známé ani to, kolika jádry bude disponovat. Oproti tomu víme o existenci čtyřjádrového Ice Lake-U (~15W model pro ultrabooky, který by podle některých zdrojů mohl být vydatný již v pololetí, podle jiných na podzim).
2. Comet Lake
Samozřejmě by mohlo jít o náhodu a mohli bychom říct, že se prostě Intelu daří specifikace Ice Lake-S držet pod pokličkou (byť v případě Ice Lake-U to z nějakého důvodu nejde). Jenže pokud by byl Ice Lake-S přecijen na letošní rok chystán, proč Intel chystá 14nm Comet Lake? Lze považovat za prakticky jisté, že dvě řady procesorů pro desktop nevydá, nemělo by to smysl. Pro Ice Lake-S tedy v letošním roce nezbývá prostor.
3. Intel: „Comet Lake není pomalejší než by byl Ice Lake“
Web DigiTimes nedávno zmínil vyjádření Intelu, podle kterého (14nm) Comet Lake nemá být pomalejší než (10nm) Ice Lake. K tomu ještě redakce dodala, že podle jejích informací to s 10nm procesem nejde hladce. Což znamená, že něco drhne více, než se dosud předpokládalo. Kombinace těchto informací by opět mohla být v souladu s hypotézou, že s Ice Lake-S něco nejde dobře.
4. Ice Lake-S v roce 2020? Neměl by smysl
Vydání 14nm Comet Lake v roce 2019 samozřejmě ještě nepotvrzuje, že došlo ke zrušení 10 Ice Lake-S pro desktop. Teoreticky by to mohlo znamenat pouze, že byl Ice Lake-S odložen na rok 2020. Jenže to by nedávalo smysl s ohledem na konstatování Intelu, že Ice Lake-S je v podstatě pomalejší než Comet Lake. Jaký smysl by mělo vydat v roce 2020 pro tentýž segment produkt, který je pomalejší než jeho předchůdce v roce 2019?
Nemohl by Intel třeba v roce 2020 vydat Ice Lake-S se zvýšeným počtem jader nebo s vyššími takty, aby byl rychlejší než Comet Lake? Mohl, ale jistě mu pak nebude říkat Ice Lake. Protože to by mohl být zažalován za to, že klamal v prohlášení, že Comet Lake je rychlejší. Pokud by tedy něco takového vyšlo, mohlo by se to jmenovat Comet Lake-refresh nebo nějak úplně jinak, třeba Galaxy Lake. Pravděpodobně ne však Comet Lake, se kterým by to již nemělo mnoho společného. Zdá se navíc pravděpodobnější, že v případě takového scénáře by Intel pustil na trh raději o generaci novější řadu, Tiger Lake. Každopádně se zde bavíme o roce 2020 a jiném produktu, než jaký je předmětem článku.
5. Leden 2019: Ice Lake-S mizí z WikiChip
Na webu WikiChip až do poloviny letošního ledna figuroval seznam řad Ice Lake, ve kterém byl mimo ultramobilních Ice Lake-Y a Ice Lake-U uveden i desktopový Ice Lake-S. Tato řádka je však nyní přeškrtnutá. Historie editací umožňuje zjistit, že ji neškrtl nějaký náhodný kolemjdoucí, ale samotný zakladatel a správce webu WikiChip, který k tomu měl jistě zcela konkrétní důvod.
6. Analytik: Ice Lake-S byl zrušen
Při hledání jakýchkoli informací o tom, že by Ice Lake-S mohl být zrušen, jsem narazil na lednovou diskuzi na Redditu, která odkazuje na již smazaný Twitterový post analytika Ashrafa Eassy z webu The Motley Fool, ve kterém skutečně uvedl, že Ice Lake-S byl zrušen. Jak to již bývá, pokud je něco smazáno nebo staženo, z 90 % to znamená, že na tom bylo něco pravdy, jejíž zveřejnění neudělalo někomu dobře.
7. Bloger: Zrušen byl Ice Lake-S i Ice Lake-H
Japonský bloger Kitamori Yotsuba kdesi z hlubin japonských twitterových diskuzí vyžmuňkal informaci, že byl zrušen jak desktopový Ice Lake-S, tak i Ice Lake-H pro výkonné notebooky (45W).
Při zohlednění všech těchto indicií asi nebude od věci uvažovat o možnosti, že druhá generace 10nm desktopových procesorů Ice Lake-S mohla být zrušena stejně jako první (Cannon Lake-S) a nic většího než čtyřjádrové mobilní procesory v dohledné době na 10nm procesu nevznikne. Jak ale Intel dodrží slovo, že v letošním roce vydá jak Ice Lake pro notebooky, tak i pro desktop? V úvahu připadá možnost, že stejně minimalisticky (doslova), jako to provedl u Cannon Lake - vydáním nějakého mini-PC s tímto procesorem.