EIZO ColorEdge CX270 — monitor pro profesionály nebo nadšené amatéry
Kapitoly článků
Pokud si zapnete běžný monitor, trvá asi půl hodiny (někdy i déle), než se jasové a barevné podání monitoru stabilizuje. CX270 si jemně koriguje podsvětlovací trubice tak, aby změnu jasu podsvětlovacích CCFL trubic během jejich „zahřívání“ na provozní teplotu kompenzoval a aby změna jasu monitoru byla od jeho zapnutí co nejmenší a jas a potažmo i barevná odchylka monitoru byly co nejdříve stabilizovány. Nutno říci, že to funguje skutečně skvěle. Při změření průběhu odchylky (absolutní, to znamená celková odchylka od požadované hodnoty) světlé šedé (RGB 228, 228, 228) v čase se monitor prakticky stabilizoval za nějaké 4 minuty, i když změřenou barevnou odchylku (dEab) ve výši 2,7 a odchylku jasu na úrovni 1,5 (změřené ihned ihned po zapnutí monitoru) mohu považovat prakticky za zcela akceptovatelnou. Jen dodávám, že u monitoru odchylku zobrazení na úrovni 2 dE nejspíš nejste schopni prakticky rozeznat…
Díky elektronickým obvodům pro korekci podsvětlení je monitor plně stabilizován již po 4–5 minutách po zapnutí.
Běžný monitor má podsvětlení tvořené jednou, maximálně dvěmi CCFL trubicemi a spoléhá se na difuzér, jenž má za úkol světlo rozvést rovnoměrně po celé ploše panelu (což při počtu trubic 1–2 rozhodně nelze provést ani zdaleka na 100 %). EIZO sice rovněž má kvalitní difuzér (vlastní výroby, samozřejmě), ale neponechává nic náhodě a používá u svých 27" monitorů řady ColorEdge hned 6 podsvětlovacích CCFL trubic, jenž jsou navíc (oproti běžným monitorům) optimalizovány pro standard D50 (chromatická teplota denního světla). Díky tomu trubice nejedou ani zdaleka na plný výkon a proto jejich stárnutí probíhá jen velmi pomalu. U těchto monitorů je naprosto běžné, že pro optimální jas (okolo 85–90 Cd/m2) jsou elektronikou monitoru nastaveny na 16–20 % svého výkonu a toto jsou schopny udržet poměrně hodně roků, což mohu ze své praxe zcela potvrdit…
Funkce DUE
Monitor CX270 je vybaven, jak se lze dočíst v jeho specifikacích, funkcí „DUE“. Copak to je? DUE je zkratka pro speciální (a samozřejmě patentovanou) funkci firmy EIZO — digital uniformity equalizer. Při výrobě je každý monitor proměřen v celé ploše vysoce přesným spektrofotometrem a do elektroniky monitoru je uložena korekční matice, pomocí které pak elektronika monitoru upravuje své zobrazení tak, bylo zobrazení jasu i barev bylo v celé ploše monitoru co nejrovnoměrnější. Což znamená prakticky to, že pokud si uživatel zobrazí například šedou plochu, tak po jejím prohlédnutí může konstatovat, že je po celé ploše displeje naprosto stejná. Schválně — zkuste si totéž vyzkoušet na svém stávajícím monitoru. Záhy s největší pravděpodobností zjistíte, že šedá nejen že není netrální šedou (nejspíš táhne odstínem do modrozelena a pod.), ale že v celé ploše monitoru není homogenní a nejen že hraje doslova všemi barvami, ale že i její jas se někdy až dost výrazně mění v ploše displeje. U běžného monitoru nehomogenita plochy dosahuje odchylky běžně 5–15 dE, což už je opravdu hodně velká a výrazná odchylka.
Monitor EIZO CX270 má na první pohled skutečně zcela homogenní plochu. Jedna věc je vizuální hodnocení. Jak ale obstojí při změření spektrálním fotometrem? Rozdělil jsem si monitor na 15 zón, 3 × 5 polí a ty jsem postupně proměřil a zjišťoval jsem nejen barevnou, ale i jasovou odchylku. Napřed jsem funkci DUE vypnul (podotýkám, že funkce DUE jde sice uživatelsky určitým postupem vypnout, ale je z výroby vždy standardně zapnutá) a při vizuálním pozorování jsem již zaznamenal, že třeba v levém spodním rohu monitoru je o něco tmavší jas. Přestože nepředpokládám, že by si funkci DUE někdo vypnul, pro zajímavost (a maximální objektivitu) přikládám naměřené výsledky.
Barevná odchylka bílé plochy monitoru při vypnuté funkci DUE.
Jasová odchylka bílé plochy monitoru při vypnuté funkci DUE.
Zajímavé bylo zjištění, že i po vypnutí funkce DUE je barevná homogenita plochy stále poměrně dobrá. Ovšem co se týče jasu — byly naměřeny o něco větší jasové odchylky, zejména ve zmíněném levém dolním rohu, kde konkrétně odchylka dosahovala již hodnoty 12 (na dvacetisedmipalcový monitor relativně v pořádku, ale už je to trochu vidět, pokud se na to soustředíte).
Pokud jsem opět zapnul DUE, vše se vrátilo do normálu a jasová anomálie vlevo dole naprosto zmizela. Celá plocha panelu byla naprosto stejná (barevně i jasově), radost pohledět! Samozřejmě subjektivita musí stranou a celý panel jsem proměřil spektrálním fotometrem.
Barevná odchylka bílé plochy monitoru při aktivní funkci DUE.
Jasová odchylka bílé plochy monitoru při aktivní funkci DUE.
Výsledky příjemně překvapily a naměřené odchylky (barevné i jasové) byly naprosto zanedbatelné (často na hranici měřitelnosti). Maximální odchylka bílé činila jen 1,33 dEab (prakticky nelze okem rozeznat) a maximální jasová odchylka byla pak zanedbatelných 1,31 (opět — změřit to sice jde, ale tak malou odchylku již nemáte šanci vizuálně zaznamenat).
Funkce OVERDIVE
Funkci OVERDRIVE ocení zejména ti uživatelé, kteří monitor chtějí užít i ke hrám či ke sledování videa. Elektronika monitoru analyzuje v reálném čase vektory pohybu obrazu a snaží se s pečlivě vypočteným předstihem potřebné pixely zapnout či vypnout, aby se maximálně eliminovalo technologicky dané zpoždění IPS panelu. Tato funkce je standardně zapnutá a funguje (alespoň pokud mohu subjektivně posoudit) bezchybně a bez jakýchkoliv rušivých artefaktů i při velmi rychlé změně obrazu.