Forrest Norrod: Epyc Milan (Zen 3) překoná konkurenci ve všech segmentech
Epyc Milan, tedy třetí novodobá generace serverových procesorů, alias Zen 3 pro HPC segment, je jedním z produktů, které AMD plánuje distribuovat ještě v letošním roce. Ačkoli je v poslední době slyšet spíše o desktopové verzi Zen 3 (Ryzen 5000) a RDNA2 (Radeon RX 6000), pro společnost je důležité další rozšiřování tržního podílu v segmentu serverů.
Forrest Norrod, šéf serverové divize a starší vice-prezident společnosti na technologické konferenci pro Deutsche Bank nastínil, kam AMD cílí s třetí generací serverových procesorů. První generaci Epyců Norrod popsal jako signál, že AMD je zpět v segmentu a nabízí produkty se špičkovým výkonem. Druhá generace, krom nárůstu výkonu, měla ukázat, že je společnost schopná dodržovat sliby a roadmapy, což je z hlediska zákazníků (po výkonu) další prioritou.
Třetí generace, Epyc Milan, vydaná podle oficiální roadmapy, dále prohloubí důvěru zákazníků v AMD jako partnera, což má v kombinaci s nárůstem výkonu přinést další rozšíření podílu na trhu.
Z hlediska cílových segmentů v rámci serverového trhu popsal Norrod vývoj situace jako logický důsledek rozhodnutí, která padla v době vzniku první generace Epycu s jádry Zen. Ten nedokázal dosahovat takových taktů, jaké mohl nabídnout Intel, ale dosahoval vyšší energetické efektivity, díky níž AMD mohla nabídnout více jader, to znamená vyšší (výpočetní) propustnost. Vyšší počet jader přinesl první generaci Epycu úspěch v segmentu, který tuto výhodu ocení nejvíce: cloud a částečně HPC (v užším slova smyslu). První generace tak přinesla řešení optimální pro 50-60 % typů zátěže. Druhá generace Epycu (Zen 2) nejen zdvojnásobila počet jader, čímž potvrdila pozici v cloudovém segmentu, ale zvýšila taktovací frekvence a IPC, díky čemuž získala navíc i plné pokrytí HPC segmentu a široké pokrytí v enterprise segmentu, který s první generací AMD z velké části unikal. Díky tomu pokryla požadavky zhruba 80 % typů úloh v serverovém segmentu.
S třetí generací Epycu (Zen 3) nemá Norrod skromnější plány, než pokrytí 100 % požadavků serverových úloh, „žádné výmluvy, žádné kompromisy, skutečně vedoucí výkonnostní pozici ve všech typech úloh“ od cloudu, přes HPC, enterprise až po IoT gateways (IoT brány), datová úložiště a další segmenty serverového trhu.
Popravdě, Intel to zatím AMD nijak nekomplikuje, současná nabídka klasických Xeonů je zatím ze 100 % na 14nm procesu a derivátech Skylaku, kterému již notně dochází dech. O Xeonech Ice Lake stále není slyšet, což koresponduje s červencovými zprávami od Charlieho Demerjiana. Ten tehdy zjistil, že ač Intel tvrdí, že Xeon Ice Lake bude vydán podle plánu (v roce 2020), půjde spíše o papírový produkt, který z důvodu problematické výtěžnosti nebude široce distribuován dříve než v březnu 2021. Vzhledem k tomu, že AMD koncipovala již druhou generaci Epycu jako konkurenta pro 10nm Xeony Ice Lake (což potvrzuje uniklý test potvrzující, že na překonání stávajícího Epycu jsou potřeba dva 10nm Xeony s dvojnásobným celkovým TDP). Třetí generaci Epycu s jádry Zen 3 tedy nemá Ice Lake šanci ohrozit a nechává AMD de facto volnou ruku v šíření podílu na trhu.
Deutsche Bank Technology Conference