Evropská unie: Po žárovkách zakážeme i grafické karty
„Zrušili jsme veřejné domy, zrušíme i veřejné chodníky!“
- „To nemůžete srovnávat, to je rozdíl.“
„Já v tom žádný rozdíl nevidím, bordel jako bordel.“
I když jsme článek uvedli citací ze známé scény Šimka a Krampola, sám o sobě příliš vtipný nebude. Evropská unie totiž nehodlá zůstat jen u žárovek. Zřejmě potřebuje vykázat nějakou činnost, aby lidem nedošlo, že ze svých daní platí hromadu nepotřebných úředníků. Nějakým způsobem se zkrátka k pánům v Bruselu doneslo, že v počítačích je jakási grafická karta, jejímuž účelu zcela nerozumějí, ale po stránce regulací je to pole neorané, a tak se do něj před zimou pustili.
Můžete namítat, že by nějaké limity pro spotřebu existovat mohly, vždyť oba hlavní výrobci překonali s duálními modely 300 wattů jako nic. Jenže to asi ještě nevíte, jak EU svůj koncept postavila a jaké limity má nastavené. Pro začátek můžeme říct tolik, že více než polovina letošních 28nm modelů by musela být stažena z trhu a ty budoucí, aby požadavky splnily, by musely mít horší poměr spotřeba / výkon než současné.
Rozdělení spotřeby grafických karet podle paměťové propustnosti a sběrnice dle EU
Kdosi z vedení EU totiž přišel s nápadem, že spotřebu grafické karty nejlépe odráží její paměťová propustnost (ano, čtete správně) a limity tedy budou nastavené nikoli podle spotřeby či spotřeby a výkonu, ale podle paměťové propustnosti. Vzniklo tak sedm škatulek (tabulka výše), do kterých se jednotlivé modely zařadí podle paměťové propustnosti, kterou EU považuje za synonymum pro šířku paměťové sběrnice (o tom, že by mohla záviset i na frekvenci pamětí, zřejmě autoři nové směrnice ještě neslyšeli).
Zkrátka a dobře by na základě tohoto nesmyslu měly vzniknout kategorie, z nichž nejvyšší (G7) bude shora omezena paměťovou propustností 320 GB/s. Jinými slovy: EU se domnívá, že grafické karty s datovou propustností nad 320 GB/s (tj. 384 bit sběrnice s 6,7GHz GDDR5 nebo 512bit sběrnice s 5GHz GDDR5) příliš žerou, a tak je plánuje zakázat úplně.
Pánům úředníkům patrně uniklo, že nový trend je použití interposerů a paměti s extrémně vysokou propustností, která má naopak poměr spotřeba / výkon zlepšit. Pokud nové směrnice vstoupí v platnost, bude to problém - buďto budou muset výrobci jít jinou cestou (sběrnice sice bude užší, ale spotřeba vyšší), nebo zkrátka vystoupí z evropského trhu.
- přesto se nevejde do limitů Evropské unie - na 128bit grafiku je podle nich moc výkonná
To však není jediný problém. Společnost AMD se k situaci předběžně vyjádřila pro server Nordic Hardware a konstatovala, že limity jsou nastavené zcela mimo reálné možnosti hardwaru - nejen, že by neprošly stávající a budoucí high-endové modely, ony by se do nich nevešly ani karty z řady Radeon HD 7700, které patří k tomu energeticky nejefektivnějšímu hardwaru stávající generace. Na 40nm produkty pokrývajíci dílčí segmenty trhu bychom pak mohli zapomenout rovnou - i naprostý low-end jako například Radeon HD 6500 na splnění požadavků EU nestačí.
Je třeba si uvědomit, že kategorie nejsou nastavené podle spotřeby, ale podle datové propustnosti (resp. šířky sběrnice). Pokud se tedy spotřeba Radeonu HD 7700 nevejde do kategorie paměťové propustnosti G5, stačilo by teoreticky, aby AMD čipu buďto implementovala širší sběrnici (případně stávající doplnila rychlejšími pamětmi) a i když se poměr spotřeba/výkon zhorší, přesune to kartu do kategorie G6, ve které jsou limity méně přísné. Produkt bude mít vyšší spotřebu, bude z hlediska uživatele horší, ale splní požadavky Evropské unie.
AMD v tuto chvíli chystá oficiální stanovisko, kterým se pokusí komisi přimět k přehodnocení situace, Nvidia se prozatím nevyjádřila.
Evropská unie původně plánovala uvést nové nařízení v platnost během začátku roku 2013, nicméně ve světle stávajících událostí se zdá, že dojde k ročnímu odkladu.
- pokračování a dodatečná upřesnění: Ještě jednou ke grafickým kartám a Evropské unii