Firefox 18 beta: nový IonMonkey JavaScript engine i zabudovaný PDF prohlížeč
Iontová opička se zaměřuje zejména na optimalizace a novinky, které se v rámci JavaScriptu na webových stránkách používají. Tento JavaScriptový JIT kompilátor se poměrně liší od předchozího JägerMonkey svou architekturou, která právě nové optimalizace umožňuje. Výhodou IonMonkey je (paradoxně?) konzervativnější přístup, kdy je využíván tradičnější kompilátor, který překládá bytecode jiným způsobem, který následně umožňuje použití optimalizací kódu známých z jiných programovacích jazyků. Ať již je to specialization, function inlining, linear-scan register allocation, dead code elimination či loop-invariant code motion (tady se nebudeme pokoušet o překlady, protože programátoři mezi vámi by si nás dali k snídani :-), IonMonkey z toho všeho benefituje. Mimo jiné z něj tak vylézá rychlý nativní kód JavaScriptových funkcí, který běží svižně jak na x86 a x86-64 platformách, tak na ARMu. V této souvislosti se totiž sluší připomenout mobilní operační systém Firefox OS, na kterém Mozilla usilovně pracuje a jehož srdcem její webový prohlížeč je.
První benchmarky provedené s touto vývojovou verzí IonMonkey na Firefoxu 18 ukazují, že oproti relativně čerstvému Firefoxu 17 je zde znatelný nárůst výkonu, tedy rychlosti zpracování JavaScriptu. To je výhledově dobrá zpráva pro všechny webové stránky, které na JavaScript či AJAX silně spoléhají.
Vedle toho přinese Firefox 18 ranou podporu WebRTC (Web Real-Time Communication - API, jehož návrh byl schválen W3C loni na jaře a jehož podporu najdeme i v Opeře, Chrome či IE), zabudovaný PDF prohlížeč (napsaný pomocí HTML5/JS), podporu CSS3 Flexible Box Layoutu, W3C touch events a samozřejmě další zlepšení výkonu a jiné věci. Máte-li tedy zájem osmnáctku vyzkoušet, zamiřte na web Mozilly.