Firefox si na JavaScript půjčí kousek WebKitu
Rychlost, s jakou webový prohlížeč zpracovává JavaScriptové kódy, se postupem času dostala na přední příčky důležitých kritérií při výběru webových prohlížečů. Je to také důvod, proč je Google Chrome už třetí nejpoužívanější prohlížeč, což je vzhledem k jeho „mládí“ poměrně slušný úspěch. Google Chrome ujídá koláč postupně všem, nejvíce však asi Firefoxu a Internet Exploreru, přičemž stagnace nárůstu podílu Firefoxu je způsobena jeho ne příliš rychlým JavaScriptovým engine, který nese jméno TraceMonkey.
Naproti tomu Google Chrome, založený na renderovacím jádře WebKit (stejně jako Apple Safari), byl dlouho nejrychlejším prohlížečem, v poslední verzi 10.50 jej ale předehnala Opera. Aby Firefox držel krok, vezme si trochu kódu z WebKitu (protože je open source) a zkombinuje jeho výhody coby JIT překladače s výhodami TraceMonkey. Hovoříme o novém JavaScript engine s názvem „JägerMonkey“.
Rozdíly práce JavaScriptového engine ve WebKitu a TraceMonkey vysvětluje na blogu David Mandelin, který v Mozille dělá právě v týmu zabývajícím se JavaScript engine. Na JägerMonkey se pracuje zatím zhruba dva měsíce a engine je stále ve stádiu, kdy se nedá předvést nějaká smysluplná demonstrace funkčnosti. Takže vám zatím ani neřekneme, ve které verzi Firefoxu bychom se s ním mohli setkat. Firefox ale každopádně potřebuje pořádný „boosterpack“, pokud chce udržet s konkurencí krok. A že se s JavaScriptem budeme na webu setkávat stále častěji, je nyní jasné tak, jakože Slunce každý večer zapadne a každé ráno vyjde.