Fortron Raider RA550: Aurum v očesané verzi
Kapitoly článků
Fortron Aurum od společnosti FSP Group přišel jako poslední roky takřka vše od FSP do již zavedeného trhu, kde lákal zákazníky nižší cenou. Tak po společnostech Seasonic a Enermax přinesl Aurum vysokou účinnost 80 PLUS Gold za nejnižší cenu. Samozřejmě to ale mělo háček, zdroj měl skupinovou (a tedy horší) regulaci napětí a ani použité součástky nedosahovaly úrovně konkurenčních produktů. Dalším „zkatováním kostů“ vznikl Raider s účinností 80 PLUS Silver, kde přeci jen není konkurence zatím moc vysoká, spousta výrobců z mne neznámého důvodu tento segment přeskakuje. Přitom ale s cenou kolem 1300 Kč spadá celkem jistě do mainstreamu jak jsem jej definoval:
- low-end: do 1,49 Kč/W
- mainstream: 1,5–2,99 Kč/W
- high-end: 3→ Kč/W
Největší gól ale je, že ač modely Raider až do 650 W včetně obdržely certifikát 80 PLUS Silver (750W má jen bronzový), na českém trhu jsem ani jeden takto označený nenašel. Do posledního jsou prodávány jako 80 PLUS Bronze, dokonce to je napsané i na krabici. Vysvětlení mohou být tři: buď se u FSP někdo pomátl, došlo k dalšímu očesání a zdroje takovou účinnost nedají, nebo chce FSP být férovější a nabídnout předimenzovaný produkt. Třetí možnost bych ovšem zavrhnul, to by bylo velké překvapení po tom všem, co tato firma poslední roky dávala na trh. Nemluvě o tom, že by to snad nějak marketingově využili (běžnými řečmi typu „účinnost až xy %“).
Aktualizace: dle vyjádření zastoupení existují dvě revize, novější má lepší součástky pro splnění 80 PLUS Silver, jinak jsou stejné. Předpokládám, že rozdíl bude jen v popisku a do obchodů se dostanou v dohledné době.
Balení, vnější provedení
K testování mi dorazila trochu obraná verze pouze s napájecím kabelem, fotografie celého balení tak pochází přímo od zastoupení FSP (proto ten napájecí kabel (:). Je v něm klasicky zdroj, napájecí kabel, šroubky a manuál.
Distribuce výkonu je patrná na samolepce, hlavní devizou je silná +12V větev, na druhé straně -12 V se zadrhla na 0,3 A. Kryt zdroje tvoří klasický 1mm SECC plech, v tomto případě elegantně matně lakovaný. Pečetní štítek jsem na zdroji nenašel, je tedy otázka, zda na Raiderech už není (v recenzi na JonnyGURU byl), zapoměli ho tam dát, nebo už do tohoto konkrétního kusu někdo lezl a pečlivě po něm zničil veškeré stopy.
Použité kabely jsou kompletně 18AWG přesně tak, jak to má být, přičemž všechny hlavní jsou oflexované. Celkem se mi líbí i jeden svazek se SATA konektory, kde jsou tyto umístěny přesně 6 cm od sebe, což je ideální na zapojení akorát pod sebe v polici plné disků bez toho, aby se někde kroutily přebytečné centimetry tuhých vodičů. Konkrétně máme následující:
- Main ATX (20+4pin): 52 cm
- ATX 12 V (4+4pin): 61 cm
- 2× PCIe (6+2pin): po 52 cm
- 6× SATA: 2× 55 cm, 1× 61 cm, 1× 67 cm, 1× 70 cm, 1× 73 cm
- 2× peripheral molex: 1× 86 cm (to už je fakt moc), 1× 118 cm (?)
- 1× molex k disketové mechanice: 127 cm (sic!)
V FSP nasadili ventilátor od svého tradičního dodavatele Yate Loon, tentokráte 12cm model D12SM-12M-GP1. Generuje maximální průtok vzduchu o hodnotě 70,5 kubické stopy za minutu při 1650 ot./min. a hluku 33 dBA. Mřížka ventilátoru je tvořena přímo perforovaným krytem zdroje.