CZC: 56 ROP jsme ve specifikacích GeForce GTX 970 měli od začátku
Jeden z českých uživatelů, který si GeForce GTX 970 pořídil, se rozhodl kontaktovat prodejce (kterým byl CZC, dříve Czechcomputer) s dotazem na možnost reklamace grafické karty z důvodu nepravdivých specifikací. Oficiální odpověď pak zveřejnil na diskusní fóru PCT:
Dobrý den,
Nvidia pouze oznámila chybu v údaji ROP - původně 64, nyní 56.
Tereza Vůchová 31 31 100 10 | obchod@czc.cz CZC.cz s.r.o. |
Na odpovědi zástupkyně společnosti, Terezy Vůchové, je zajímavá hlavně pasáž o tom, že údaj specifikující 56 ROP (ne tedy chybných 64, jak uváděly materiály Nvidie pro recenzenty) byl na webu od počátku. Jak to ale ověřit? Zkusil jsem Googlu zadat obecný dotaz na kombinaci GeForce GTX 970 a 56 ROP a zúžil jsem datum na rozsah mezi vydáním karty a odstartováním kauzy. Voila, mezi výsledky se skutečně objevily dvě stránky z webu CZC, které o 56 ROP hovoří - jedna z 22. listopadu, druhá z 24. října:
Po zúžení vyhledávacího dotazu na web CZC vypadly z Googlu další stránky, podle kterých měl CZC na svém webu uvedených 56 ROP ještě před odstartováním kauzy - konkrétně mělo být 56 ROP uvedeno v popisech následujících produktů:
- EVGA GeForce GTX 970 FTW ACX 2.0 4GB
- EVGA GeForce GTX 970 Superclocked ACX 2.0 4GB
- ZOTAC GTX 970 AMP! Extreme Edition 4GB
- GIGABYTE GTX 970 MINI Gaming 4GB
- ZOTAC GTX 970 AMP! Omega 4GB
V popisech jiných modelů zřejmě údaj o 56 ROP nebyl (nemusel tam ale být ani údaj o 64 ROP - prostě tento parametr chyběl). Otázkou zůstává, jak spolehlivý Google v tomto ohledu je a zda v případě aktualizace obsahu schránky skutečně zaktualizuje i uváděné datum (ono „22. 11. 2014“ a „24. 10. 2014“ na screenshotu výše). Najdou se totiž uživatelé, kteří tvrdí, že původně na webu CZC údaj o 64 ROP měl. V tomto případě jde o tvrzení proti tvrzení a kde je pravda, lze s běžně dostupnými prostředky zjistit jen těžko.
Google při cíleném vyhledávání nachází 64 ROP jen v popisech GeForce GTX 980. V případě GTX 970 se sice pár stránek najde, ale jde zpravidla o údaj v uživatelských recenzích nebo diskusích (tzn. vložený zákazníky, nikoli prodejcem). Lze říct, že Google stojí na straně CZC.
Jak reagují výrobci? Zatím nemáme vyjádření od českých zastoupení jednotlivých značek, ale ve Velké Británii se většina značek k situaci postavila čelem a reklamace vyřizuje. Podle OCUK bere karty zpět KFA2, Inno3D, EVGA, Palit a MSI. Definitivní rozhodnutí zatím nepředal Asus a Zotac, ale zdá se, že vše je na dobré cestě. Karty zatím nebere zpět Gigabyte, ale ještě nejde o definitivní rozhodnutí.
OC UK, CZC, diskusní fórum PCT