Wayland, vylepšené prostředí, nové widgety, hlavičkové lišty, Mapy a geolokace
Kapitoly článků
Wayland
S verzí 3.10 přichází do GNOME experimentální podpora Waylandu a XWaylandu. Tvůrci upozorňují, že momentálně může být běh nestabilní a aplikace mohou padat. GNOME na Waylandu lze otestovat spuštěním tohoto příkazu:
-
gnome-session --session=gnome-wayland
Aplikace se pak spouští takto (pokud náhodou spadne, pokusí se sama „fallbacknout“ do X):
-
GDK_BACKEND=wayland název-aplikace
Z hlediska ovladačů, resp. podpory Waylandu na jednotlivých GPU, si dovolím připomenout, že dobře Wayland funguje na AMD, Nvidii i Intelu, ale pouze s open-source ovladačem. Fungují též Gallium ovladače, ale na binární drivery od AMD a Nvidie zapomeňte. Ovladače z Androidu běhají přes wrapper libhybris.
Nové widgety v GTK+ 3.10
Samotná grafická knihovna GTK+, kterou GNOME využívá, přidává některé další schopnosti u grafických prvků na desktopu. Jde o různé nové formy jako animované přechody, filtrování a řazení prvků v seznamu, hlavičková lišta, vyhledávací lišta atd. Novinkou je též možnost zarovnání textu k účaří.
Status menu
Dřívějších mnoho nabídek bylo sjednoceno do jediné, která dává ucelený přehled o systému. Vylepšen byl režim letadlo, je zde nové nastavení jasu obrazovky atd.
Další vylepšení prostředí
Kromě jiného je zde lock obrazovka s možností uživatelské volby wallpaperu na pozadí, jemný posuv v aplikacích (stačí k chycení posuvníku myší přidat stisk Shiftu), upraveno bylo rozhraní pro datum a čas (automatická timezóna využívající geolokaci, větší timezone mapa atd.), nový dialog Displeje usnadňuje práci s připojenými obrazovkami, online účty nyní zahrnují i diskusní účty, dvoufázové ověřování na Googlu a také podporu Flickru (hodí se pro novou aplikaci Fotky, viz dále), z něhož lze přímo vybírat wallpaper.
Hlavičkové lišty
Asi nejvýznamnější novinka jsou nové lišty, umožňující sjednotit nástrojovou lištu a záhlaví okna do jediné lišty, což v GNOME s jeho velkými horními lištami ušetří spoustu prostoru. Hlavičkové lišty navíc podporují tvorbu dynamických rozhraní. Zavírací tlačítko je nyní zobrazeno vždy, bez ohledu na maximalizaci okna. Tento nový typ lišty využívá třeba WWW prohlížeč v GNOME.
Mapy a Geolokace
Aplikace nyní mohou díky novým komponentám získávat informaci o aktuální pozici. Jde o geocode-glib (nová knihovna pro (zpětné) geokódování, závislá na službě Nominatim z OpenStreetMap) a GeoClue2 (přepsaná implementace GeoClue, která byla navržena s důrazem na jednoduchost a soukromí, pomocí ní můžete zjistit aktuální pozici).
Nová aplikace Mapy využívá mapové podklady z OpenStreetMap