WWW prohlížeč, Hudba, Instalace programů, lepší systémové písmo, další aplikace
Kapitoly článků
WWW - prohlížeč webu v GNOME
GNOME 3.10 má též vylepšený browser. Jako jinde, i zde je nástrojová lišta a záhlaví okna sjednoceno do jedné lišty, čímž se šetří místo. Prohlížeč má integrování systémové vyhledávání, takže se přímo v Přehledu činností v GNOME můžete probírat historií svého surfování. Jako reakce na aktuální vývoj stavu soukromí na internetu, přechází WWW prohlížeč ve výchozím nastavení na vyhledávač DuckDuckGo.
Hudební přehrávač Hudba
Hudba je v GNOME 3.10 jako technologické preview. Nejvíce o ní napoví vlastní screenshot, jde o plánovaný budoucí výchozí hudební přehrávač v GNOME. Mimo jiné podporuje třídění a procházení podle umělců, alb, názvů skladeb atd., dále se do budoucna počítá s podporou UPnP a získávání hudby z online zdrojů.
Instalační nástroj Software
Jde o novou aplikaci, která vylepšuje instalátor z GNOME. Pochopitelně nechá chladným třeba Ubuntu s jeho Software Centerem (a další distribuce), nicméně je zde. Umí nabízet doporučené aplikace, obsahuje jednoduché procházení těch již nainstalovaných. V plánu je časem přidat podporu uživatelských hodnocení, komentářů, screenshotů atd. Zkrátka vše, co má třeba právě Ubuntu již nějakou dobu.
Nové lepší písmo
Font Cantarell byl aktualizován, je rozšířeno pokrytí glyfů, byly vylepšeny tvary a rozestupy jednotlivých znaků, takže obecně by se vám v GNOME mělo lépe číst.
Další aplikace
Aplikace Dokumenty nové též umí procházet a otevírat soubory uložené na ownCloud, Kontakty dostaly vylepšené uživatelské rozhraní, nová dialogová okna atd. Prohlížeč dokumentů podporuje DjVu a má postranní panel s výsledky vyhledávání, nově se také lze v PDF pohybovat pomocí kurzoru a klávesnice (aktivuje se stiskem F7). Boxy (GNOME Boxes pro správu virtuálních počítačů) lze přetahovat soubory mezi počítačem a virtuálními stroji, importovat lze obrazy QEMU (.cow, .qcow a .qcow2), surové obrazy disku (.img), VirtualBox 1.1 (.vdi), VMWare 3 a 4 (.vmdk), VirtualPC (.vpc) a Linux Compressed Loop (.cloop). Vylepšeno bylo též grafické rozhraní.
Dále přibyla podpora čipových karet, z vylepšení prostředí pak ještě doplňme lepší přihlašovací obrazovku, rozbalovací kalendář ovladatelný z klávesnice, lepší vzhled oznámení na zamykací obrazovce či třeba nové výchozí pozadí. GNOME 3.10 vypadá zajímavě, tvůrci to rozjeli opravdu ve velkém a ač je zde spousta experimentálních věcí, bude zajímavé sledovat pokrok v dílčích nových verzích řady 3.1x.