Právní stránka, podpora v HW a SW
Kapitoly článků
Google uvolnil WebM pod licencí BSD typu, která je tak ze své podstaty poměrně benevolentní. Dušuje se přitom ve svých prohlášeních, že systém je prostý patentů a licenčních poplatků a na rozdíl od H.264 se tak ti, kteří na něj vsadí své projekty a produkty, nemusejí bát toho, že by najednou po letech po nich někdo chtěl licenční poplatky pod hrozbou žalob (k tomuto se podrobněji vrátíme na další stránce).
Pokud opět po delší době vytáhneme křišťálovou kouli, dovolíme si tvrdit, že VP8 s WebM opravdu zasadí Flashi velkou ránu. Google již totiž začal tlačit na další silnou páku: v tuto chvíli již probíhá převod videí na YouTube do formátu WebM (tedy namísto současného H.264+AAC/mp4 nyní Google vytváří VP8+OGG/mkv). Vypuštěn je příslušný softwarový kit pro vývojáře, vše zdarma.
Nový formát, nalezne své uplatnění na YouTube (zatím?) jako volitelná část, nikdo nebude uživatelům WebM nutit, mohou klidně zůstat u Flashe. Na druhé straně ale bude potřeba pro do VP8 konvertovaná videa podpora ve stávajícím přehrávači, tedy Flashi. Adobe se již nechal slyšet, že podpora VP8 se ve Flashi objeví.
Nicméně i Google a jeho dar světu v podobě VP8 nemusí sám o sobě stačit. H.264 má za sebou obrovské množství firem, je součástí Blu-ray standardu a dalších a má podporu v hardwaru snad všech firem, které kdy co měly do činění s HD videem. Google však přidává seznam hardwarových firem, které podporu VP8 přinesou a figurují mezi nimi jména jako AMD, ARM, Broadcom, Freescale, Imagination (dělají GPU PowerVR), Marvell, NVIDIA, Qualcomm, Texas Instruments. Chybí snad jen pouze Intel. Každopádně tato jména říkají jasně, že podpora hardwarového zpracování VP8 bude v zařízeních od mobilních telefonů a foťáků přes net- a notebooky až po desktopové grafiky a další. Je to jen otázkou času, než z rýsovacích prken proplují přes výrobní továrny na pulty obchodů příslušné produkty.
Nyní vyslovíme hodně nepodloženou domněnku, která zakládá na analýze VP8 specifikace, kterou provedl přední vývojář x264 a kterou si přečtete na následující straně: u mnoha zařízení možná bude rozšíření podpory na VP8 jen otázkou úpravy firmwaru, neboť VP8 je do značné míry podobné v některých ohledech formátu H.264 (proto jsme na začátku této strany psali, že to možná s tou právní stránkou nebude tak křišťálově jasné).
Mezi softwarovými firmami slibují podporu VP8 třeba Android (aby ne, vždyť je to OS od Googlu :-), CoreCodec (autoři jednoho z nejsvižnějších H.264 dekodérů), Skype a další.