Google vrátí $19 milionů rodičům dětí, které je utratily v mikrotransakcích
Když dva dělají totéž, není to totéž. Stížnosti rodičů na skutečnost, že mobilní aplikace a hry, které jsou označované jako „free“ (zdarma), chtějí po jejich potomcích platby, dopadly na úrodnou půdu v rámci Evropské unie i USA. Zatímco v EU nařídila Evropská komise, že aplikace, které s sebou nesou jakoukoli formu skrytých nákladů, nesmějí být označené slovem zdarma / free, v Americe došla situace ještě dál.
Tamní zákazníci, jejichž potomci v rámci aplikací zdarma utratili odhadem $20 milionů dolarů, se cítí být podvedeni a podařilo se jim u soudu vymoci navrácení poplatků. Způsob je následující: Google složí $19 milionů dolaru, do 15 dnů zkontaktuje rodiče dětí, které mikrotransakce (a jiné obdobné platby) provedly a ti pak mohou zažádat o jejich vrácení. Pokud nějaké peníze zbydou, zůstanou Ministerstvu financí USA. Pokud úřady uznají, že vše proběhlo zdárně, bude vše k 6. říjnu 2014 uzavřeno.
Na jednu stranu je jistě férové, aby aplikace, které s sebou nesou skryté náklady, nebyly označované slovem „zdarma“, což skutečně může působit komplikace a být jistým způsobem zavádějící. Pokud ale rodiče dají svým potomkům do rukou zařízení, jehož prostřednictvím mohou utrácet jejich peníze a skutečně se tak stane, pak selský rozum říká, že šlo o jejich svobodné rozhodnutí a za důsledky tohoto rozhodnutí by si měli zodpovídat sami. Řečeno hodně zjednodušeně, Amerika se snaží chránit své obyvatele před jejich vlastní hloupostí a náklady s tím spojené jdou na účet Googlu.