Google vydal novou verzi encoderu pro VP9
Nová verze je, jak píše jeden z vývojářů, pokrokem co do rychlosti komprese i kvality výsledného videa. Zrychlení doznává i dekodér, což se bude hodit zejména pro YouTubová videa, kde Google poslední dobou tlačí hlavně HTML5 přehrávač a formát WebM, VP9 používající.
Novinky ve verzi 1.5.0. znamenají konec pro prvky VP8E_UPD_ENTROPY
, VP8E_UPD_REFERENCE
a VP8E_USE_REFERENCE, naopak se zavádí nový obrazová režim pro VP8 a také pro VP9 prvky VP9E_GET_ACTIVE_MAP
, VP9E_SET_RENDER_SIZE
, VP9E_SET_COLOR_RANGE
, VP9E_SET_[MIN|MAX]_GF_INTERVAL
a VP9_SET_SKIP_LOOP_FILTER
. Obecně pokud tedy zapomeneme tuto „star-trekovštinu“ lze říci, že nový encoder zavádí nové ovládací prvky, vylepšuje stabilitu a rychlost komprese a také dekódování, konkrétně díky změnám v algoritmech, které více využívají multi-threading současných CPU.
Klíčové pro nadšence do sledování vývoje next-gen formátu VP10 ale je, že libvpx 1.5.0 zcela odstraňuje podporu VP10. Kdo ji chce mít součástí, musí použít větve master a nextgenv2. Nicméně VP10 má před sebou ještě solidně dlouhou cestu a krom experimentování bych jej zatím pro běžné použití nedoporučoval. Kdo si chce hrát, nechť si raději hraje třeba s x265. Komu je proti srsti používat formát zahlcený patent-pooly, nechť si hraje třeba s formátem Daala, sleduje vývoj formátu Cisco Thor, nebo činnost Alliance for Open Media.