Grafická karta Arc A380 poprvé v retailu. Je však dražší než Radeon RX 6500 XT
Dosavadní nezávislé testy desktopové grafické karty Intel Arc A380 vznikly tak, že si buďto autor recenze pořídil celé PC se zamontovanou grafikou, nebo se tvářil jako výrobce sestav a objednal si celý balík těchto grafických karet. Nyní se v Číně Arc A380 poprvé dostal do retailu a je možné kartu standardně pořídit v obchodě. Jde o provedení společnosti Gunnir - nic dalšího se zatím neobjevilo.
Doporučená cena Intelu je stanovená na 1030 juanů (asi $153), ale reálně kartu nelze pořídit pod 1299 juanů (asi $192). Při této ceně ale přinejmenším z hlediska poměru cena / výkon poněkud ztrácí smysl.
Karta je totiž pomalejší než Radeon RX 6400, který proti němu v průměru dosahuje o 22 % vyššího výkonu. Přitom cena $192 je vyšší než u Radeonu RX 6500 XT (ten je oproti Arc A380 o 56 % rychlejší), který lze aktuálně pořídit na NewEgg od $186 (ASRock) nebo na Amazonu od $179 (XFX). V obou případech jde o dvouvětrákové modely stejně jako v případě Gunnir Arc A380.
Karta tak může mít smysl spíše pro uživatele, který by využíval některou z jejích specifických vlastností. S těmi je to však problematické:
Spotřeba do 75 wattů
Nízké TDP mělo kartu předurčovat do systémů bez přídavného napájení. To se ale příliš nepovedlo, neboť Gunnir musel - pro dosažení alespoň nějakého relevantního výkonu - nastavit vyšší takty než doporučil Intel a karta v důsledku toho dosahuje TDP 92 wattů, při které přídavné napájení potřebuje (karta je vybavena osmipinovým konektorem).
Intel XeSS
Zvětšování obrazu obdobné AMD FSR nebo Nvidia DLSS sice Intel dlouho sliboval, ale poslední zpráva z května říká, že jeho vydání bylo z jara odloženo na léto. Pro poptávku po kartě této výkonnostní relace je však podpora pro na míru vyladěný upscaling klíčová, protože v řadě her bez něj nedosáhne použitelného výkonu ani v nízkých detailech. Intel však nebyl dosud schopný potvrdit, kdy XeSS dorazí.
HDMI 2.1
Ačkoli Intel uvádí podporu HDMI 2.1, reálně ho karta neumí a výrobce by musel PCB vybavit čipem, který by Arc A380 podporu standardu nezbytného pro video nad 4K rozlišení doplnil.
DisplayPort 2.0
Intel sice ve specifikacích uváděl podporu pro DisplayPort 2.0, který je ještě rycheljší než HDMI 2.1 (byť na televizorech nepodporovaný).
Dosud však není jasné, zda to není podobně jako s HDMI 2.1. Gunnir totiž v oficiálních specifikacích vůbec o podpoře DisplayPort 2.0 nehovoří - uvádí jen, že karta disponuje trojicí konektorů DisplayPort bez upřesněné verze.
AV1
Poslední, ale zároveň jedinou vlastností, kvůli které lze Arc A380 preferovat před jiným low-endem, je hardwarová akcelerace přehrávání a komprese videa do formátu AV1. <$200 Low-end AMD a Nvidie toto nepodporuje. Faktem nicméně zůstává, že na přehrávání videa ve formátu AV1 v běžném rozlišení stačí běžný procesor a jako GPU do systému pro domácí 8K video je Arc A380 nepoužitelný z důvodu absence HDMI 2.1 (video přehraje, ale nedokáže ho na 8K televizoru zobrazit - HDMI 2.0 pro 8K video nestačí a HDMI 2.1 chybí).