Grafické karty Intel Xe mohou být odhaleny příští léto
Xe, nebo - chcete-li - Xe (případně Xᵉ) má být řada grafických karet od Intelu, která vzejde z grafické architektury označované jako Gen12. Pro lepší kontext: integrované GPU architektury Skylake je Gen9, v Kaby Lake a Coffee Lake (včetně jejich derivátů) je Gen9.5 s lepší multimediální podporou. Gen10 bylo určeno pro první 10nm generaci Cannon Lake, která se dostala do světa jen v podobě vzorků úsporného dvoujádra. Gen11 našla místo v další 10nm generaci, v aktuálně často skloňovaném Ice Lake, který byl ohlášen jako mobilní ~15W čtyřjádro (procesory Core ix-10xxx). Gen12 měl debutovat (a asi i bude) jako GPU procesorové generace Tiger Lake (10 nm) a šéf grafické divize Intelu, Raja Koduri, se na něm rozhodl postavit i samostatné grafické čipy, které mají pokrýt jako herní trh, tak profesionální (výpočetní) segment.
Přinejmenším pro druhou část trhu Intel něco takového vysloveně potřeboval, neboť akcelerátory, které vzešly z architektury Larrabee, se zkrátka nechytly, neboť poměry cena / výkon a spotřeba / výkon byly s výjimkou velmi specifického nasazení nekonkurenceschopné a v segmentu AI z těchto důvodů prakticky nepoužitelné. Vývoj měl navíc skluz.
Současná strategie Intelu, která se snaží v profesionální sféře pokrýt všechny segmenty různě koncipovanými produkty, Koduriho rozhodnutí velmi nahrála. Larrabee alias Knights „…“ zkrátka potřebovala efektivnější náhradu.
Podle informací webu DigiTimes již mají první partneři Intelu v rukou vzorky produktů integrujících novou grafickou architekturu. Na základě obvyklé prodlevy mezi touto skutečností a oficiálním odhalením (či uvedením na trh) to vypadá, že by v polovině roku 2020 mohla jít Intel Xe do světa. DigiTimes však použil obrat „to be used in the datacenter and AI fields“, takže je řeč právě o zmíněném profesionálním segmentu. Kdy se Xe dostane ke hráčům, zůstává nejasné.
Architektura Gen12 je určená pro 10nm výrobní proces. Objevovaly se však zprávy, že by v případě nedostatečných kapacit nebo neuspokojivého stavu výrobního procesu mohl Intel s první generací produktů využít i výrobních kapacit Samsungu. Druhá generace, která má vzejít ze 7nm výroby, by měla dokonce na linkách Intelu dostat absolutní přednost před všemi ostatními produkty (včetně x86 procesorů).