Hardwarová akcelerace AV1: úspora ~18 wattů pro 4K @60 FPS
Pro úplnost připomeňme, že významné kodeky motivované přípravou na 8K éru vznikly dva. Krom AV1 je to ještě h.266 neboli VVC. Příprava obou skončila zpožděním, v případě VVC vyšším.
Při vývoji AV1 padlo rozhodnutí změnit některé charakteristiky ve prospěch softwarového přehrávání. To mělo za následek výpadek paralelizace hardwarového akcelerátoru (hardwarová akcelerace tak nemůže být až tak energeticky efektivní, jak se původně plánovalo) - na druhou stranu měly klesnout nároky pro přehrávání softwarové. Kromě zmíněné nevýhody tohoto rozhodnutí existuje ještě jedna - výrobci, co měli obvod pro přehrávání rozpracovaný podle vznikajících specifikací, mohli v případě paralelního akcelerátoru rozdělanou práci zahodit, začít znovu a v důsledku toho se s implementací akcelerace AV1 zdržet.
Právě v souvislosti s AV1 se v poslední době mluví o akceleraci. Samotné přehrávání online streamů (např. z YouTube) obvykle není problém ani na poměrně vykopávkovém hardwaru - rozlišení 1080p zvládne přehrát i procesor z 32nm éry. Hardware posledních let dobře zvládá i 4K rozlišení a většinou není problém ani 60 FPS.
Jiná věc jsou ale energetické nároky. Na ty se podívala redakce webu ComputerBase srovnáním APU Cezanne (nepodporuje HW AV1) a Rembrandt (podporuje HW AV1):
Z grafu spotřeby vidíme, že zatímco s Cezanne (Ryzen 9 5900HX) dosahuje spotřeba při přehrávání 4K 60FPS online videa z YouTube kolem 29 wattů, s Rembrandt (Ryzen 9 6900HS) stačí kolem 11 wattů.
Z pohledu mobilního segmentu je 18 wattů obrovský rozdíl, který může způsobit rozdíl vysokých desítek minut až jednotek hodin výdrže běhu na baterii (podle kapacity baterie, další výbavy notebooku, typu obrazovky, jejího jasu ap.).
Z pohledu desktopu na druhou stranu nejde o nic zásadního. U chladiče procesoru, v dnešní době většinou dimenzovaného na odvedení více než 200 wattů tepla, by se rozdíl v nízkých desítkách wattů neměl výrazněji akusticky projevit. Samozřejmě pokud nejde o obývákové mini-PC s minichladičem.