Hodnocení
Máme za sebou naši první recenzi procesoru s integrovanou grafikou a i když se jeví být tato integrace spíše násilnějšího charakteru a se zjevným cílem vyřadit konkurenční čipsety s integrovanými grafikami, nelze tomuto procesoru upřít určité „kouzlo osobnosti“. Jde v každém případě o výborné dvoujádro, jedno z nejlepších, jaké bude možné už za chvíli sehnat (lepší bude pro danou chvíli jen model 670 taktovaný na 3,46 GHz, s Turbem až na 3,73 GHz, půjde tedy zároveň o nejlepší procesor i pro jednovláknové aplikace). Velice slušný procesor i pro vícevláknové aplikace z něj dělá přítomnost HyperThreadingu, takže se tváří (a v podstatě i chová) jako čtyřjádrový. Co je na něm určitě sympatické, je spotřeba, v klidu je to překrásné, v zátěži je to parádní. Asi se moc neunáhlíme, když řekneme, že bychom tento procesor s klidem doporučili i do desek, které s procesory s integrovanou grafikou nepočítají. Prostě jen přijdete o integrovanou grafiku a upřímně řečeno – vůbec nic se neděje.
Co bude některým pravděpodobně ne zrovna po chuti, je právě přítomnost té integrované grafiky ve všech Core i5 670 a nižších modelech. Intel zkrátka zájemcům o levnější Nehalemy tu grafiku takto vnutí a je úplně jedno, zda ji použijete, nebo ne. Nehalemové procesory rovná se automaticky eliminace konkurenčních integrovaných grafik v čipsetech a vlastně i samotných čipsetů, pod Nehalem nic jiného než Intel nedáte (jak moc je to dobře, nebo špatně, necháme na vás, ale je to prostě tak). Procesor od jisté cenové hranice dolů zkrátka bude mít integrovanou grafiku, nemáme žádné náznaky o tom, že by snad chystal Intel něco levnějšího bez IGP. Některým to nemusí vadit s ohledem na skutečnost, že procesory bude možné použít i v deskách, které s IGP v procesoru nepočítají (opět připomeňme, že to bude hlavně záležet na podpoře výrobců desek, ale i materiály Intelu naznačují, že se s tím spíše počítá, a to oboustranně, tedy i procesory bez IGP půjde použít v deskách, které jsou na IGP připraveny).
Sluší se říci něco i o té grafice. Budeme nyní nekompromisní i k těm, kteří úspěch Intelu na obsazení trhu svými grafikami přičítají tomu, že grafika Intelu je pro většinu nejlepší, čehož důkazem je, že je nejprodávanější. Není to pravda, grafika Intelu není nejlepší, i když si to podle těchto lidí „myslí většina“, která tak na trhu rozhodla. Grafika Intelu se dá bez nadsázky považovat za „nejvlezlejší“ grafiku současnosti a je to dáno především dominancí Intelu na trhu s procesory. Skoro bychom se nebáli říci, že „Intel zneužívá svého dominantního postavení na trhu s procesory k zajištění dominantního postavení na trhu s grafikami“, ale tohle raději necháme na plné ústo vyslovit nějaký ten úřad, který to bude zajímat (třeba FTC). Grafika Intelu je všechno, jen ne nejlepší, toť náš názor. Nemusíte s ním souhlasit, ale to je asi tak jediné, co s tím můžete dělat. Grafika Intelu, byť nazvaná honosně „Intel HD Graphics“, je pořád jen „grafika Intelu“, i když v podání procesoru Core i5 661 je to to nejlepší, co kdy z Intelu v této kategorii vypadlo. Tedy pardon, možná bude něco lepšího v mobilních procesorech tohoto typu, ale to zatím nemůžeme soudit, protože jsme neměli ještě možnost si to vyzkoušet.
Cenu do závěrečného shrnutí tentokráte nedáme, protože procesor ještě není v českých obchodech k nalezení. Velkoobchodní od Intelu je stejná jako u Core i5 750 a ten se dá koupit za cenu kolem 4 300 Kč vč. DPH. Vzhledem k tomu, že Core i5 661 bude novinka, očekáváme tak zhruba něco kolem 4 500 Kč (zase o moc to být výš nemůže, má to nižší modelové číslo ;-). Rozhodně je však znát, že se integrovaná grafika na ceně procesoru podepsala, protože Core i5 750 je čistokrevné čtyřjádro, zatímco Core i5 661 je „jen“ dvoujádro s Hyper-Threadingem. Proto se vůbec nebudeme divit nářkům těch, kteří by podobný procesor uvítali bez té „zbytečně zaplacené“ grafiky (ta v procesoru rozhodně zadarmo jako bonus není).
|
Poděkování
Za zapůjčení produktů pro účely testování děkujeme firmám
|