Test: Core i5 661 s integrovanou grafikou Intel HD
Deska, kterou jsme od Intelu dostali na testování, se jmenuje „TomCove“, její označení je tedy DH55TC (něco jako „Desktopová deska s čipsetem Intel H55, krycí jméno TomCove“). Jde o µATX desku s jedním PCI Express ×16 slotem (vedoucím z procesoru), dvěma PCIe ×1 (vedoucím z čipsetu) a jedním PCI slotem (taktéž z čipsetu). A pochopitelně paticí LGA1156.
Je to vlastně poprvé, co máme v rukou desku, která má na sobě video výstupy, ale nemá žádnou integrovanou grafiku. Ta se totiž nyní přesunuje do procesoru. Mezi výstupy najdeme trojkombo D-Sub (VGA), DVI-D a HDMI, přičemž je možnost používat dva z nich nezávisle.
PS/2 port je společný pro myš i klávesnici, ale asi bychom správně měli napsat „myš, nebo klávesnici“, obojí totiž nejde do portu zapíchnout ani s patřičnou redukcí (nám se to s redukcí, která např. v kombinaci s mnohými notebooky funguje, nepovedlo). Intel o PS/2 portech tvrdí, že je osazuje pro hráče (což je s prominutím na grafiku, na jejíž kvality se v průběhu této recenze podíváme, poněkud mimo mísu, ale budiž).
Když už je řeč o čipsetu Intel H55, rovnou se mrkněme na jeho popis a porovnejme s čipsetem Intel P55:
Ono je to na obrázcích trochu zpřeházené, ale vězte, že rozdílů zase tolik není. H55 má oproti P55 o dva PCIe ×1 porty méně, o dva USB 2.0 porty méně a nepodporuje Intel Matrix Storage čili RAID. Naopak má s procesorem další nezbytné komunikační rozhraní FDI (Flexible Display Interface), kterým se video dostane přes čipset (na nějž jsou videovýstupy napojeny) ven na zobrazovací zařízení. Jinak se od P55 neliší.
Nenechte se zmást nemožností připojení dvou PCI Express grafik na procesor. Jde to, je to jen otázkou základní desky. Jen se tak nějak tiše předpokládá, že deska s čipsetem Intel H55 prostě nebude mít dva PCIe ×16 sloty, ale jen jeden. Pokud dáte procesor s integrovanou grafikou do desky s čipsetem Intel P55, nebo prostě do desky se dvěma PCIe ×16 sloty, pak za předpokladu, že v ní bude procesor fungovat (je to otázkou podpory výrobce desky) rozchodíte i dvě grafiky v obou PCIe ×16 slotech (pochopitelně v konfiguraci ×8/×8). Tvrdíme to proto, že to máme vyzkoušené, ještě před vrácením desky ASUS P7P55D-E PRO, na níž jsme zkoušeli 6Gbitové SATA a USB 3.0, jsme tuto osadili novým procesorem Core i5 661 a fungovalo to. Pochopitelně je v tu chvíli v každém případě mimo hru integrovaná grafika. Dá se však říci, že je to jedno, pokud vám subjektivně nebude vadit, že budete mít v procesoru určitou část (interní grafiku) nevyužívanou, lze tyto nové procesory klidně doporučit jako levnější a přitom dostatečně výkonné řešení i do P55 platformy.
Pojďme se podívat na samotný procesor.
Na první pohled stejný jako předchozí procesory Core i7/i5, pod „čepičkou“ (tepelným rozvaděčem) jsou však dva čipy, kdybychom ji sundali, bude procesor vypadat zhruba takto (na obrázku vlevo je kousek, kterému ještě nebyl heatspreader vůbec nasazen, vpravo pak ilustrační obrázek od Intelu, litografická kresba jader je ve skutečnosti směrem dolů k substrátu):
Menší čip je 32nm procesem vyráběná CPU část obsahující dvě procesorová jádra, každé s 256 kB L2 cache, a 4 MB L3 cache. Větší část je 45nm procesem vyráběná GPU část obsahující kromě grafiky také paměťový a PCI Express řadič. Podrobněji vizte článek o procesorech Intelu vyráběných 32nm technologií.